خطای ۵۰۴ و رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس ( آپدیت ۲۰۱۹ )

5
بدون دیدگاه
رفع خطای 504

سلام عرض میکنم خدمت کاربران وب سایت مغز وردپرس ، در خدمت شما هستیم با آموزش وردپرس دیگری تحت عنوان خطای ۵۰۴ و رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس . در این آموزش ابتدا تعریفی از خطا ۵۰۴ خواهیم داشت و سپس به رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس خواهیم پرداخت.

خطا ۵۰۴ چیست ؟ 

خطاهایی زیادی وجود دارد که ممکن است برای سایت وردپرسی شما به وجود بیاید ، یکی از این خطاها ، خطا ۵۰۴ می باشد که با عنوان خطای ۵۰۴ gateway time-out ظاهر می شود که این خطا معمولا به خاطر تایم اوت شدن به وجود می آید ، در توضیح کامل تر خطا ۵۰۴  Gateway Timeout در وردپرس زمانی به وجود میاد که سرور سایت که در حال دریافت و ارسال درخواست به مرورگر هست در زمان مناسب و تعیین شده پاسخی از مرورگر کاربر دریافت نمیکنه و به همین دلیل در نهایت این خطا نمایش داده خواهد شد.

در این آموزش وردپرس به انواع خطای ۵۰۴ که ممکن است برای سایت وردپرس شما رخ دهد می پردازیم ( دو حال وجود دارد که برای حال اول ۸ راه و برای حال دوم ۳ راه موجود است ) و در نهایت رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس

خطای ۵۰۴ در وردپرس ممکن است به صورت‌های مختلفی خودش رو نشون بده که در عمومی‌ترین حالت پیغام خطای ۵۰۴ gateway time-out نمایش داده خواهد شد. اما اگر پیغام‌های زیر رو هم در مرورگر مشاهده کردید این به این معنا می باشد که شما با خطا ۵۰۴ مواجه شدید که برای رفع این خطاها باید از مطالب گفته شده در این مقاله استفاده کنید.

۵۰۴ Gateway Timeout
HTTP 504
۵۰۴ ERROR
Gateway Timeout (504)
HTTP Error 504 – Gateway Timeout
Gateway Timeout Error


هم چنین میتوانید از این مطلب هم دیدن کنید :  معرفی صفحات خطای سایت


هر یک از این خطاها ممکن است با یک پیغام در صفحه مرورگر شما نمایش داده شود و یا اینکه در مرورگرهای مختلف و در سیستم عامل های مختلف به صورت‌های گوناگونی نمایش داده شود. در هر صورت هر کدوم از پیغام‌های بالا که نشون داده شد برای رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس باید به شیوه‌های زیر عمل کنید.

خطا 504

خطا ۵۰۴

خطای ۵۰۴ gateway time-out

برای خطای ۵۰۴ وردپرس دو حالت وجود دارد که در مجموع ۱۱ راه حل برای آن موجود است.

حالت اول:

در این حال ما فرض می کنیم که شما مدیر سایت و یا مدیر سرور هستید و به هاست و یا سرور دسترسی دارید و آموزش های زیر مخصوص کسانی نیست که به عنوان کاربر با این خطای ۵۰۴ مواجه می شوند ، برای کاربران باید از بخش ۲ که در پایین تر توضیح داده شده استفاده کنید.

۱. خطا به دلیل تغییرات در سرور

در بعضی از مواقع به دلیل مشکلات سمت سرور این خطا رخ می دهد که باید خود میزبانی وب شما این مشکل را حل کند و از دست ما کاری بر نمی آید، این خطاها میتوانند به دلیل آپدیت های نرم افزاری که در سرور وجود دارند باشند پس بعد از چند دقیق اگر دیدی مشکل رفع نشد با تیکت زدن به شرکت هاستینگ خودتون میتوانید مشکل را رفع کنید و خطا ۵۰۴ را از بین ببرید.

۲. خطا به دلیل بازدید بالا از سایت شما

در مواقعی به دلیل بازدید بالا از سایت شما منابع cpu و Ram سرورو یا هاست شما به شدت کاهش پیدا می کند و باعث می شود با خطا ۵۰۴ مواجه شوید و یا خطا ۵۰۳ را مشاهده کنید ، برای رفع خطای ۵۰۴ برای اینکه مطمئن شوید این خطا برای بازدید زیاد می باشد کافیست آمارگیر وردپرسی که بر روی سایت خود نصب کرده اید را چک کنید و بازدید ها را مشاهده کنید که در این صورت با ارتقا هاست مشکل شما حل می شود.

۳. خطا به دلیل اختلالات در پایگاه داده وردپرس

در بعضی مواقع ممکن است شما افزونه ها و مطالب زیادی را از وب سایت خود حذف کنید اما این مطالب به ظاهر از سایت حذف می شوند و اطلاعاتی از آنها در دیتابیس شما باقی می مانند که باعث عدم بهینه سازی دیتابیس شما و روبرو شدن با خطا ۵۰۴ میشود که برای رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس برای این موضوع میتوانید از روش بهینه سازی دیتابیس که به شکل های مختلفی انجام میشود مثل افزونه وردپرس استفاده کنید (  افزونه بهینه سازی دیتابیس )

۴. خطا به دلیل خراب بودن فایل htaccess.

در برخی مواقع هم بخاطر تغییرات در فایل htaccess. این خطا به وجود میاد. در صورتی که در حال ویرایش و تغییرات در این فایل خطا ۵۰۴ براتون پیش اومد کافیه فایل htaccess. که داخل مسیر public_html قرار داره رو به یک نام دیگه مثل htaccess_old. تغییر نام بدین. سپس به منوی تنظیمات> پیوندهای یکتا در پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و یک بار روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا فایل جدید ساخته بشه. یا اینکه کدهایی که به فایل اضافه کردید را پاک کرده و کدهای وارد شده رو بررسی کنید ببینید که به درستی وارد شدن یا خیر.

۵. خطا پس از آپدیت افزونه یا قالب

اگه به تازگی اقدام به آپدیت قالب وردپرس، آپدیت افزونه وردپرس یا حتی آپدیت وردپرس کردید و با این خطا مواجه شدید برای رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس کافیه با جایگزین کردن نسخه قبلی مشکل gateway timeout در وردپرس رو برطرف کنید. سپس بررسی کنید و ببینید که قالب، افزونه و یا هسته وردپرس به چه دلیلی بوده که باعث به وجود اومدن خطا ۵۰۴ شده و اقدام به رفع مشکل بکنید و در نهایت آپدیت خودتون رو انجام بدین.

رفع خطای 504

رفع خطای ۵۰۴

۶. خطا هنگام استفاده از کلودفلر

اگر از کلودفلر استفاده می کنید ممکن است گاهی این خطا به خاطر عدم ایجاد ارتباط سرور با کلودفلر به وجود بیاید که این مشکل معمولا بعد از چند دقیقه رفع می شود اما اگر برطرف نشد باید تنظیمات کلودفلر و هاست خودتون رو بررسی کنید.

۷. پایین بودن زمان اجرای PHP

گاهی اوقات هم پیش میاد که به دلیل پایین بودن زمان اجرای PHP  با این خطا مواجه خواهید شد که برای رفع اون کافیه کد زیر را داخل فایل htaccess. قرار داده و ذخیره کنید.

<IfModule mod_php5.c>
php_value post_max_size 5M
php_value upload_max_filesize 5M
php_value memory_limit 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300
php_value session.gc_maxlifetime 1200
</IfModule>

هم چنین میتوانید از این مطلب هم دیدن کنید : یک راه کاربردی برای رفع خطاهای وردپرس


اگر به کد بالا دقت کنید زمان ۳۰۰ ثانیه را در صورت اینکه اسکریپت قادر به اجرا php نباشه را در نظر گرفته تا خطای تایم اوت را به وجود بیاورد که میتوانید با اضافه کردن این مدت زمان محدودیت حافظه اجرای php در وردپرس رو بیشتر کنید.

۸. تماس با شرکت میزبانی هاست

اگر با استفاده از روش‌های فوق موفق به برطرف کردن خطا نشدید کافیه اقدام به ارسال تیکت کرده و با مطرح کردن مشکل با شرکت هاستینگ خودتون موضوع رو با اونها در میون بزارید تا بررسی و برطرف کنند.


رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس

حالا به شما روش رفع خطای ۵۰۴ gateway time out را آموزش خواهیم داد.

خطای 504

خطای ۵۰۴

حالت دوم: 

اما زمانی که شما یک کاربر عادی هستید و از سایت استفاده می کنید و با خطا ۵۰۴ مواجه شدید بایدموارد زیر را انجام دهید تا شاید این اخطار رفع شود اما بیشتر مواقع وجود خطا ۵۰۴ از سمت سرور می باشد و باید منتظر بمانید تا مدیر سایت یا مدیر سورو نکاتی که در بالا گفتیم را رعایت کند تا مشکل برطرف شود.

در بعضی مواقع هم ممکن است مشکل از سمت دستگاه شما و مرورگرتان باشد که با موارد زیر می توانید به رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس بپردازید و این مشکل را حل کنید.

۳ راه رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس

۱ – در مرحله اول شما باید کش مرورگر خود را خالی کرده و صفحات را دوباره بارگزاری و لود کنید ، که برای اینکار باید دکمه های CTRL + F5 یا CTRL + R که بر روی کیبورد هستند استفاده کنید و چندین بار این موارد را پشت سرهم انجام دهید تا درخواست شما به سمت سرور برود و جواب مناسبی را دریافت کنید.

۲ – مودم خود را برای دقایقی خاموش کنید و مجددا آن را روشن کنید و سپس دوباره صفحات سایت را لود کنید تا اگر مشکل از مودم و یا IP بود با تغییر IP داینامیک این مشکل حل شود.

۳ – از ابزار های تغییر IP استفاده کنید و با آی پی جدید وارد سایت شوید و اگر این موارد را انجام دادید و مشکل حل نشد باید صبر کنید تا مدیر سایت مشکل را حل کنید و برای رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس اقدام کند.


انواع خطای ۵۰۴ در وردپرس

این خطا زمانی که سرور توانایی اتصال و تکمیل درخواست سرور بالادستی خودش را نداشته باشد اتفاق میافتد.

صفحات خطا متفاوت هست و نحوه نمایش آن بستگی به سرویس هاستینگ شما دارد، برخی از پیام های خطای ۵۰۴ به شرح زیر هستند:

_HTTP 504

_Gateway Timeout (504)

_Gateway Timeout Error

_۵۰۴ Gateway Timeout

_۵۰۴ ERROR

_۵۰۴ ERROR


۷ راه برای رفع خطای ۵۰۴ ( مختصر )

_ رفرش کنید
_VPN را خاموش کنید
_فایروال سایت را خاموش کنید
_پروکسی شبکه خود را غیرفعال کنید
_سرورهای DNS خود را تغییر دهید
_پایگاه داده وردپرس خود را پاک کنید

_افزونه های وردپرس را غیرفعال و قالب پیش فرض وردپرس را فعال کنید.


امیدواریم این آموزش وردپرس مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید به خوبی به رفع خطای ۵۰۴ بپردازید و مشکل خود را حل کنید ( هرگونه سوال در مورد خطای ۵۰۴ داشتید را می توانید از بخش نظرات همین صفحه بپرسید )


هم چنین میتوانید از این مطلب هم دیدن کنید :  خطا ۴۰۴ چیست ؟ آموزش رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس


WhatsApp
YouTube
Telegram
Instagram
LinkedIn

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد میکنیم

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
فهرست

برای دریافت و اطلاع از آموزش های رایگان وارد کانال تلگرام مغز وردپرس شوید