معرفی ۱۰ ابزار آنالیز سایت

5
بدون دیدگاه
ابزار آنالیز سایت

خلاصه مطلب

شما برای آنکه متوجه اشتباهات در مسیر کسب و کار آنلاین خود شوید و یا برای آنکه تحلیل کنید رقبای شما در حال انجام چه اقداماتی هستند نیاز به بررسی و تحلیل آمار های سایت دارید که این موضوع با ابزار هایی که موجود است و گوگل در اختیار ما قرار داده امکان پذیر است،شما براحتی میتوانید با بررسی داده های آماری متوجه اشتباهات خود شوید و به رفع آن…
ابزار آنالیز سایت

خلاصه مطلب

شما برای آنکه متوجه اشتباهات در مسیر کسب و کار آنلاین خود شوید و یا برای آنکه تحلیل کنید رقبای شما در حال انجام چه اقداماتی هستند نیاز به بررسی و تحلیل آمار های سایت دارید که این موضوع با ابزار هایی که موجود است و گوگل در اختیار ما قرار داده امکان پذیر است،شما براحتی میتوانید با بررسی داده های آماری متوجه اشتباهات خود شوید و به رفع آن…

ابزار آنالیز سایت همیشه برای صاحبان وبسایت ها مسئله مهم و چالش بر انگیز بوده، با آنکه وبمستر تولز اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار میدهد اما با این حال گاهی به اطلاعات لحظه ای و دقیق تری نیاز داریم ک لازم است از ابزار هایی بجز از وبمستر تولز استفاده کنیم، این ابزار ها که امروز به معرفی بهترین های آن ها میپردازیم رشد و عدم رشد صفحات شما را به صورت نمودار های آماری نمایش میدهند ،لازمه ی بررسی و تحلیل سایت تخصص در این زمینه است اما با وجود این ابزار ها شما میتوانید بدون تخصص تحلیل وب سایت آن را بررسی کنید، مغز وردپرس امروز در این مقاله 10 ابزار آنالیز سایت رایگان را به شما معرفی خواهد کرد که کار با آن ها بسیار ساده و کاربردی میباشد.

آنالیز سایت چیست و چه کاربردی دارد ؟

فایده ای که آنالیز سایت میتواند برای شما داشته باشد آگاهی از جزئیاتی است که کمک میکند در روند بازاریابی اینترنتی خود پیشرفت کنید و اینکه آیا سایت برای موتور های جستجو بهبود یافته است یا خیر ؟ و یا اینکه چه تعداد افرادی وارد سایت شما میشوند؟ از چه نقاطی با چه وسیله ای وارد سایت شما شده اند؟ و بعد از آن چه واکنش هایی نشان داده اند ؟ و یا چه زمانی در صفحات شما گردش داشته و چه تعداد کلیک کرده اند، این موارد میتواند به شما کمک کند تا اشتباهاتی که در این مسیر داشته اید را بررسی کنید و رفع کردن آن ها بپردازید و یا بخش هایی که نقاط قوت شما هستند را بیابید و بیشتر بهبود دهید،بصورت کلی آنالیز سایت به بررسی سئو تکنیکال و سئو داخلی و خارجی میپردازد و مسائل جزئی تر را نیز در بردارد که در ادامه بررسی میکنیم.

ابزارهای آنالیز سایت

هدف از آنالیز سایت چیست ؟

در کل هدف آنالیز یک سایت این است که تمامی فاکتورهای سئو را بررسی کنید و به بهبود آن بپردازید، ( سئو مجموعه فرایند هایی است که در جهت بهبود سایت برای موتور های جستجو عمل میکند) با  آنالیز ها میتوانید متوجه شوید کدام قسمت از سایت شما نیاز به تمرکز بیشتردارد و یا کدام قسمت برای بازاریابی مناسب تر است ( از آن جهت که پر بازدید تر است) و خیلی از موارد مانند موارد زیر را که میتوانید توسط این ابزار های کمکی بررسی کنید ، پس در کل هدف آنالیز سایت این است که نقاط قوت و ضعف خود را بیابید و در جهت تقویت و بهبود آن تلاش کنید.

 • بررسی سئو سایت و محتوا
 • لینک سازی های خارجی و داخلی 
 • بررسی ux و ui صفحات
 • تعداد کلیک ها در صفحات مختلف
 • تعداد بازدیدکنندگان صفحات
 • نرخ تبدیل کاربران
 • بررسی صفحات محبوب 
 • بررسی صفحات پر بازدید سایت
 • نرخ جستجوی کلمات کلیدی
 • ماندگاری کاربران در صفحات

چه زمانی باید سایت را آنالیز کنیم ؟

بطور کلی چه زمانی که یک سایت نوپا دارید و چه زمانی که مدتی از راه اندازی آن گذشته نیاز به بررسی و تحلیل رقبا و سایت خودتان دارید زیرا با نتایجی که بدست می آورید میتوانید در مسیر درست تری پیش بروید برای مثال شما یک سئو کار هستید و وقتی که یک پروژه دریافت میکنید اگر که مدتی از راه اندازی سایت گذشته باشد حتما باید بررسی های لازم را انجام دهید و در ادامه رقبا را هم تحلیل کنبد ،اگر سایتی که در پروژه تحویل گرفته اید نوپا باشد(معمولا سایت نوپا آماری برای بررسی ندارد) فقط باید رقبا را بررسی کنید و اگر سایت خودتان را راه اندازی کرده اید باید بصورت دوره ای و یا حتی روزانه آمار های موجود را بررسی کنید،قبل از بررسی رقبا باید بررسی کنیم که آن ها در چه بستری فعالیت دارند و از همان طریق عملکردشان را بررسی کنیم مثلا اگر رقیب کاری شما سایت دارد باید از ابزار های آنالیز سایت استفاده کنیم ، پس در کل چه زمانی باید یک سایت را بررسی و آنالیز کنیم ؟

 • زمانی که یک پروژه سئو دریافت کرده اید
 • تحلیل و بررسی عملکرد رقبا (هم برای سایت خودتان هم زمانی که یک سئو کار هستید)
 • تحلیل و بررسی دوره ای سایت خودتان

روش های آنالیز سایت رقبا

قبل تر گفتیم برای آنکه عامل موفقیت دیگران را بررسی کنیم تا بتوانیم نقاط ضعف خود را شناسایی کنیم و بدنبال آن برطرف کنیم لازم است داده های آماری آن را بررسی و تحلیل کنیم حال زمان آن رسیده که بگوییم چطور و با چه روش هایی رقبا را بررسی کنیم و از چه کانال هایی نتیجه گیری خود را دریافت کنیم؟ و به چه مواردی توجه بیشتری داشته باشیم ؟ در ادامه به پاسخ این سوالات میرسیم:

 • بررسی ترافیک کاربران در سایت رقبا : باید بررسی کنیم ورودی این سایت ها از چه طریقی بیشتر است ؟ سایت یا شبکه های اجتماعی و یا سایر بستر ها ؟ و بعد از بررسی تعداد ورودی ها میتوانیم در رابطه با رفتار کاربران و علایق آن ها تصمیم گیری کنیم و همان نقاط را بهبود داده و از ضعف به قوت تغییرش دهیم.
 • بررسی تجربه کاربری در سایت رقبا : باید بررسی کنید کاربرانی که وارد سایت رقیبان شما میشوند در چه صفحات عملکرد و واکنش های بیشتری داشته اند ؟ و یا حتی ماندگاری آن ها در کدام صفحات بیشتر بوده ؟ در صفحات شلوغ و پیچیده بیشتر حضور داشته اند یا برعکس؟ بررسی همین موارد کوچک کمک زیادی به شما در جهت رشد کسب و کارتان میکند و مانند یک مشاور و راهنما میگوید از چه طریقی کاربران را جذب کنید.
 • بررسی نرخ خروج یا Bounce Rate در سایت رقبا : درصد افرادی که از سایت خارج میشوند نسبت به کل افراد بازدید کننده را نرخ خروج میگویند که کم بودن این عدد نشانه مناسب بودن صفحات نزد کاربران است هر چه یک صفحه تجربه کاربری بهتری برای کاربران داشته باشند در آن ماندگاری بیشتری دارند و در نتیجه این مقدار کاهش میابد ،حالا باید بررسی کنید که آن صفحات رقیبان شما چه ویژگی هایی دارند و آن هارا در سایت خود اعمال کنید برای مثال کاربران در هنگام ثبت نام اگر با مراحل پیچیده و طولانی روبرو شوند از صفحه خارج میشوند و یا وقتی بدنبال یک مطلب باشند و با محتوایی بی ربط روبرو شوند خارج میشوند و یا اگر سرعت لود صفحات کم باشد باز هم خارج میشوند زیرا که حوصله سر بر است و بنابراین بانس ریت افزایش میابد که بر ضرر سئو سایت است.
 • بررسی ماندگاری کاربران در سایت رقبا : هر چقدر افراد در یک سایت و صفحه بیشتر حضور داشته باشند یعنی آن صفحه از نظر سئو دارای ویژگی هایی کاربر پسند است این صفحات بسیار مورد توجه گوگل قرار خواهند گرفت و همچنین باید مورد توجه شما هم باشند و بهبود یابند تا در صفحه نتایج گوگل به نمایش در آیند.

برای آنالیز سایت چه مواردی باید بهبود یابند؟

چک لیستی از مواردی که باید بهبود یابند را به شما ارائه میدهیم تا وقتی به این ابزار های آنالیز سایت مراجعه میکنید بدانید چه مواردی اهمیت بررسی بیشتری دارند ،این گزینه ها ارتباط مستقیمی با افزایش کاربران شما و افزایش میزان فروش شما دارند پس با تحلیل آن ها و حل مشکلات میتوانید پیشرفت چشمگیری را در بهبود و رشد سایت مشاهده کنید:

 • فایل Robots.txt : باید فعال و بروز باشد تا بتوانید نقشه سایت را برای آن ارسال و ایجاد کنید تا به بررسی صفحات بپردازد و ایندکس صفحات را در موتور های جستجو در نتایج آماری نشان دهد.
 • ایجاد نقشه سایت : حتما باید نقشه سایت را داشته باشید تا تغییرات کوچک اعمال شده جهت ایندکس صفحات توسط موتور های جستجو را شاهد باشید.
 • بررسی کلمات کلیدی : انتخاب درست کلمات کلیدی با بررسی میزان بازدید و نرخ کلیک ها توسط کاربران انجام پذیر است.
 • سرعت صفحات سایت : باید سرعت لود صفحات سایت را افزایش دهید تا ماندگاری کاربران را نیز افزایش دهید.
 • بررسی متا تگ ها : در کل در جهت بهبود محتوا هستند که انواع مختلفی دارند و با استفاده درست از آن ها باعث بهبود سایت خواهیم شد از جمله متا در عنوان ها،تصاویر،توضیحات و…
 • ریسپانسیو بودن صفحات : کاربران در تمامی دستگاه ها باید قسمت های مختلف سایت را کاملا در اندازه های درست مشاهده کنند.

مزایای آنالیز سایت چیست ؟

همانطور که گفته شد برای پیشبرد صحیحی از یک کسب و کار و پیشرفت آن به آنالیز سایت خود و رقبا نیاز داریم و در این مسیر همین تجزیه و تحلیل ها برای ما مزایای زیادی به همراه دارد و نتایج تمامی آن ها رشد سئو داخلی ،خارجی و تکنیکال سایت است اما باید از ابزار ها و روش های تخصصی در این جهت استفاده کنید و از قدرت تجربه غافل نشوید تا ابن ابزار ها و این روش های آماری برای شما مزایای زیر را داشته باشد.

 • افزایش میزان رشد و موفقیت
 • فهمیدن نقاط قوت و ضعف
 • رفع اشتباهات و بهبود آن ها
 • افزایش مشتریان دائمی
 • افزایش بازدید های سایت
 • ارتباط بهتر با مشتریان
 • افزایش کیفیت سایت
 • افزایش کیفیت محتوا
 • شناخت مخاطبین هدف
 • پیدا کردن صفحات محبوب
 • بهینه کردن سرعت و امنیت سایت
 • بهینه کردن تجربه کاربری

استفاده از گوگل برای آنالیز سایت

شما میتوانید از ابزار هایی که گوگل در اختیار شما قرار داده برای آنالیز و بررسی سایت استفاده کنید این ابزار ها اطلاعات دقیقی از اقدامات شما میدهند که بررسی آن ها خالی از لطف نیست یکی از مهم ترین بررسی هایی که میتوانید در این ابزار ها انجام دهید تحلیل کلمات کلیدی است زیرا که کلمات کلیدی مهم ترین نکته در هر کسب و کار آنلاین هستند شما با این کلمات اگر درست و بجا انتخاب شده باشند میتوانید مخاطبین زیادی را جذب کنید و  بر عکس تعداد زیادی از کاربران را با انتخاب غلط همین کلمات از دست بدهید پس تحلیل و بررسی آن ها حائز اهمیت است که در این ابزار های گوگل امکان پذیر است در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

A : استفاده از ابزار گوگل آنالیز

یکی از بهترین ابزار هایی که گوگل در اختیار شما قرار میدهد گوگل آنالیز است ( اگر نام های گوگل آنالیتیک و گوگل آنالیتیکس را هم در مطالب دیگر خواندید منظور همان گوگل آنالیز است) که استفاده از آن رایگان و  خیلی راحت است گوگل آنالیتیکس ابزاری است قدرتمند که اطلاعات کاملی از سایت شما مانند تعداد افراد ورودی ،رفتار مخاطبان، نرخ تبدیل،نوع دستگاه کاربر، موقعیت های مکانی کاربران، زمان ماندن در صفحات شما و…میدهد ،بررسی این موارد نتایج ارزشمندی را در کسب و کار آنلاین شما ایجاد میکند که ارزش آن را  زمانی متوجه میشوید که تحول در فروش محصولات خود را مشاهده میکنید و همچنین موجب بهبود سئو سایت خود خواهید شد.

B : استفاده از ابزار گوگل وب مستر

وقتی با محتوا سعی در بهبود سایت خود دارید باید با کلمات کلیدی راهنمایی باشید برای گوگل تا سطح کیفی محتوای شما را بسنجد و  محتوای شما را به صفحات اول نتایج خود ببرد که نتیجه آن افزایش جذب کاربران و افزایش فروش شما میباشد .

کلمات کلیدی برای آنکه به صفحه نتایج گوگل برسند ممکن است کلماتی سخت یا آسان باشند که برای رساندن آن ها به صفحه اول نیاز است که تولید محتوایی اصولی،مستمر و با کیفیت داشته باشید،حالا ماجرا این است که ما چطور از روند نتایج با خبر شویم ؟چطور بفهمیم کلماتی که سعی در سئو کردن آن ها داریم در کدام صفحه از نتایج گوگل قرار دارد ؟

با ابزاری مانند گوگل وبمستر که گوگل در اختیار ما قرار میدهد میتوانید اطلاعات و آمار زیادی از جمله جایگاه کلمات کلیدی در صفحات گوگل خطاهای سایت و … را بدست بیاورید که البته در ابتدا با ثبت سایت در گوگل شروع کنید تا در یک مدت زمان کوتاه اطلاعات زیادی را از گوگل دریافت کنید ، با دانستن این اطلاعات میتوانید قسمت های زیادی از سایت را بررسی و ایرادات آن را بر طرف کنید و سئوی سایت خود را بهبود دهید.

ابزارهای آنالیز سایت

معرفی 10 ابزار آنالیز سایت

بررسی و تحلیل سایت مهم است زیرا که با رشد کسب و کار های آنلاین و افزایش رقبا شما نیاز دارید تا به بررسی سایت بپردازید و با تجزیه و تحلیل عملکرد رقبا تلاش کنید تا ضعف های عملکردی خود را بسنجید و به رفع آن ها بپردازید بهبود عملکرد شما نتیجه اش پیشرفت و بیشتر دیده شدن کسب و کار شماست که دارای اهمیت بالایی است.

 SEO SiteCheckup

این ابزار آنالیز سایت بسیاری از فاکتورهایی که برای آنالیز کامل سایت لازم است را دارد مانند :

 • سرعت سایت
 • بهینه بودن و ریسپانسیو برای موبایل
 • بررسی شبکه های اجتماعی
 • امنیت سایت

موارد گفته شده را بطور دقیق نشان میدهد. باید بدانید که این بهترین ابزار ی است که توسط آن موارد بالا را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل و خطا آن ها را برطرف کنید.

The Web Checker  

این ابزار آنالیز سایت نیز به شما کمک خواهد کرد تا وب سایت خود را برای مواردی همچون :

 • سئوی سایت
 • ریسپانسیو و طراحی موبایل
 • امنیت سایت

را مورد بررسی دقیق قرار میدهد. البته ممکن است متوجه شوید که خروجی تمامی این ابزارها ی بررسی و آنالیز سایت یک نتیجه را نشان میدهند ولی برای سئوکارها نیز لازم است که سایت را دقیقا با تمامی این ابزارهای آنالیز چک کند.

SEO Analyzer

این ابزار آنالیز سایت به بررسی :

 • سئوی سایت
 • سرعت سایت
 • شبکه های اجتماعی
 • اسکرین شات از کل سایت شما (پیشنهاداتی هم به منظور بهبود جایگاه سایتتان در گوگل ارائه می دهد.)

در واقع می توان آن را یک ابزار همه کاره دانست.

Woorank

ورنک ابزاری نام آشنا برای همه که حداقل برای یک بار هم که شده نام آن را شنیده اید. یک ابزار آنالیز سایت که به صورت دقیق و عمقی به تحلیل کامل سایت می پردازد. و به شما اطلاعات تکمیلی در :

 • خصوص قابلیت تطابق آن با موبایل
 • پیشنهاداتی برای بهتر شدن سایت
 • نام دامنه های مشابه

ورنک یکی از معروف ترین ابزارهای رایگان آنالیز سایت که 75000هزار وبسایت توسط آن مورد پردازش قرار گرفته اند و خواهند گرفت

Lipperhey

ساختار و ظاهر این سایت شبیه به ورنک می باشد و در واقع می توان گفت که تمامی نتایجی که ورنک نشان میدهد را خواهد داد اما با کمی تفاوت. البته سایت هایی زیادی در دنیا شبیه به ورنک وجود دارند اما اعتبار آن ها هیچکدام به اندازه این ده سایت که معرفی خواهیم کرد شاید نباشد.

به هرحال این هم یک ابزار رایگان آنالیز سایت می باشد که می توانید از ان استفاده کنید و بهره ببرید و مشکلات سایت خود را برطرف کنید

Website Grader

این ابزار آنالیز سایت که توسط Hubspot مورد پشتیبانی قرار می گیرد، بر چهار معیار زیر تمرکز اصلی می کند:

 • عملکردموبایل
 • سئو
 • امنیت

این ابزار به شما تمامی نکات اشتباه چهار مورد بالا را بیان می کند و از این رو شما می دانید چه مواردی را باید رفع کنید

Nibbler

این ابزار برای تحلیل سایت شما نزدیک به ۳۰ معیار را در نظر می گیرد و بعد از اسکن دقیق آن ها، رتبه و نمره ای نیز به سایتتان اختصاص می دهد.
علاوه بر این، هر معیاری نیز دارای نمره ای و به شما کمک می کند تا دقیقا ایرادات هرکدام را بررسی و رفع نمایید. علامت های منفی و مثبت نشانگر این قضایا است.

 Meta Tag Analyzer

متا تگ ها در واقع اولین مکانی هستند که گوگل آن ها را مورد بررسی قرار می دهد و باید تمام نکات و ویژگی های آن ها را به درستی به کار ببرید.
این ابزار آنالیز سایت به شما می کند تا تمامی متا تگ های ضروری که باید در کدهای سایت خود به قرار دهید را مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار بدهد و آن ها را کاملا تحلیل می کند. تا شما به کمک آن سایت را تکمیل کنید.

Bing Seo Analyzer

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ابزار، پیشنهاداتی است که توسط خود آن برای بهبود سایتتان داده می شود که با انجام آن میتوانید لینک های داخلی و خارجی بهینه شده ای را ایجاد کنید مواردی که در سئو ی سایت بسیار مهم میباشد .

 Ahrefs

ابزار کار کرده اید زیرا که پیشنهاد همه سئو کار هاست .در واقع اگر قصد دارید که بک لینک های سایت خود را بررسی کنید، بهترین ابزار این سایت است. حتما امتحان کنید.

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
تامین امنیت وردپرس

آموزش پاکسازی سایت های هک شده و آلوده به ویروس

در این آموزش و ویدیو یاد خواهید گرفت که اگر یک سایت دچار هک یا فایل های آلوده شد چطور و با چه روش هایی سایت را پاک سازی و بازگردانی کنید .

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
فهرست

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .