آموزش رفع خطای leverage browser caching درGTmetrix

leverage browser caching

در این آموزش وردپرس قصد داریم به موضوع مهمی بپردازیم، زمانی که برای تست و افزایش سرعت سایت توسط ابزار gtmetrix اقدام می کنیم ممکن است با خطاهای زیادی روبرو شویم که یکی از این خطا ها میتواند خطای leverage browser caching باشد ، که مربوط به قدرت نفوذ کش در مرورگر است و باید طی اقداماتی این عملیات کنترل شود تا دیگر این خطا در تست سرعت برایمان ظاهر نشود یا به رنگ سبز در بیاید.

ما قصد داریم تمامی ارور هایی را که در ابزار جی تی متریکس ممکن است برایتان به وجود بیاید را باهم در صفحه افزایش سرعت سایت بررسی کنیم و امروز باهم به موضوع و ارور leverage browser caching خواهیم پرداخت ، در ابتدا برای اینکه با مفهمو این خطا به خوبی آشنا شوید باید بدانید که کش چیست و چند نوع کش داریم ؟ پس با ما همراه باشید.

leverage browser caching و کش چیست ؟

زمانی که شما برای اولین بار وارد یکی از صفحات وب سایت می شوید برای مثال صفحه اصلی وب سایت مغز وردپرس ، لازم است یک سری از فایل ها مثل فایل های HTML , CSS , JS و غیره را توسط مرورگر خود دانلود کنید تا این اطلاعات در حافظه پنهان مرورگر ذخیره شود و سایت قابل مشاهده باشد و اگر وارد صفحات دیگر وب سایت شوید مواردی را که در صفحه اول در حافظه و کش مرورگر ذخیره شد دیگر نیاز به دانلود ندارد و همان موارد را بارگذاری میکند و مابقی اطلاعات جدید را که در صفحه جدید وجود دارد در کش مرورگر ذخیره می کند.

برای همین منظور است که برای بار اولی که وارد یکی از صفحات وب سایت می شویم نسبت به بار دوم کمی کند تر است ، زیرا بار دوم دیگر نیازی به دانلود اطلاعات نیست و اطلاعات موجود در صفحه سایت از کش مرورگر شما خوانده می شود و شما سایت رو نسبت به بار اول با سرعت بیشتری باز می کنید و مشاهده می کنید.خطا leverage browser caching به این علت به وجود می آید که درخواست کش کردن و درواقع کش هدر HTTP به خوبی پیاده سازی انجام نشود و یا زمان انجام کش بسیار کوتاه باشد که در ادامه درباره زمان کش توضیح خواهیم داد.

انواع مختلف کش کردن

Cache-Control Header: هدر cache-control زمانی که در سمت مرورگر کاربر فعال باشد یک عدد بر حسب ثانیه برای کش کردن فایل ها در نظر می گیرد . برای مثال می گوید اگر فایل html را از سایتی دانلود کردی و در حافظه کش مرورگر ذخیره کردی این فایل را برای مثال به مدت 60 دقیقه ذخیره نگه دار و بعد این مدت آن را از حافظه کش پاک کن و سپس دوباره درخواست به سرور برای دانلود آن فایل می فرستد.

Expires Header: هدر Expires Header همانطور که از اسم آن مشخص است کش کردن را با یک تاریخ انقضا انجام می دهد. برای مثال می گوید اگر فایل یک عکس یا یک فایل html  را در حافظه مرورگر ذخیره کردی ، این فایل رو به مدت 1 ماه در حافظه ذخیره نگه دار و بعد کش رو پاک کن و سپس دوباره درخواست به سرور برای دانلود آن فایل می فرستد.

پس در هدر Cache-Control مدت زمان انقضا را می‌دهیم و در هدر Expires تاریخ زمان انقضا را می‌دهیم که تمامی این زمان ها در هر دو روش توسط خود ما انجام می شود و میتوانیو زمان کش کردن را بالا یا پایین ببریم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تفاوت و جزییات Cache-control و Expire Header 

Expire Header

طبق توضیحاتی که دادیم این نوع کش توسط تاریخ انقضا مشخص می شود و طبق کد زیر با درج کردن یک تاریخ عملیات کش کردن فایل ها را انجام میدهد و طبق عکس پایین اگر Expire Header برای شما فعال باشد در مرورگر کاربر برای سایت شما این اطلاعات درج خواهد شد.

نمونه کد : 

نتیجه در مرورگر :

leverage browser caching

leverage browser caching

cache-control

همانطور که میدانید این نوع کش بر اساس زمانی که برحسب ثانیه به آن میدهیم عملیات کش را انجام می دهد و طبق کد زیر می توان این عملیات را برای cache-control فعال کرد

نمونه کد :

همانطور که میبینید در کد بالا که از نوع chache-control است فایل های مورد نظر برای 1 ماه یعنی 2592000 ثانیه کش کرده است که حالا به بررسی این خط کدها می پردازیم.

 1. خط یک چیز خاصی ندارد و فقط یک کامنت است تا بدانید این کد برای چه منظور زده شده است
 2. خط دو میگه اگر این فایل ها در صفحه مورد نظر بودند عملیات کش رو برای این فایل ها انجام بده.شما اگر تمایلی ندارید مثلا فایل gif کش شود کافیست آن را از لیست نوع فایل‌ها بردارید و یا اگر تمایل دارید فایل‌های HTML کش شود کافیست آن را به لیست نوع فایل‌ها اضافه کنید تا آن عمل خاص که در اینجا کش کردن است اعمال شود.
 3. خط سه همان عملیاتی هست که باید انجام شود، هدر  Cache-Control مقداری را می‌گیرد. Header set Cache-Control نام هدری است که به شکل HTTP در مرورگر فراخوانی می‌شود و  max-age=2592000 بمدت زمان برحسب ثانیه است و اشاره می‌کند که فایل باید چه مدت در کش مرورگر بازدیدکننده ذخیره شود و مقدار 2592000 برابر با یک ماه است یعنی همان زمان انقضا یک فایل.
  مقادیر رایج، موارد زیر هستند:
  یک دقیقه: MAX-AGE=60
  یک ساعت: MAX-AGE=3600
  یک روز: MAX-AGE=86400
  یک هفته: MAX-AGE=604800
  یک ماه: MAX-AGE=2628000
  یک سال: MAX-AGE=31536000
 4. اگر در انتها زمان کش دقت کنید یک عبارت public قرار دارد، یعنی کش مورد نظر به شکل عمومی است اگر شما در جهت افزایش سرعت سایت خود قرار هست کش را به هاست اضافه کنید و اطلاعات موجود خصوصی نیست میتوانید از  Public استفاده نمایید که اصولا اکثر فایل‌ها از این نوع دستور هستند. می‌توان به جای  Public  دستورات دیگر هم درج کرد، به شکل کلی سه دستور دیگر هم در Cache-Control وجود دارد:
  • PUBLIC
   در بالا توضیح داده شد.
  • PRIVATE
   دستور Private به این معناست که کش شدن برای یک کاربر خاص است. مثلا اگر شما به حساب شخصی خود در اینستاگرام بروید قطعا مواردی برای شما کش خواهد شد که اگر من به آن آدرس بروم، برای من این آدرس کش نخواهد شد چرا که شما وارد اکانت خود شده و دارای حریم اطلاعاتی هستید که اینستاگرام تعیین کرده.
  • NO-STORE
   دستور No-Store یک دستور قوی‌تری است که از کش شدن تحت هر شرایطی جلوگیری می‌کند.
  • رفع خطا leverage browser caching

   رفع خطا leverage browser caching

آموزش رفع ارور leverage browser caching در gtmetrix

خوب حالا بعد از اینکه به خوبی با کش و انواع آن و دلیل رخ دادن خطا leverage browser caching آشنا شدید میخواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه میتوانیم این خطا را در ابزار جی تی متریکس از بین ببریم و یا نوار آن را به رنگ سبز در بیاوریم.

حل مشکل leverage browser caching با روش Expire Header در htaccess.

برای این روش شما میتوانید از 2 نوع کد استفاده کنید فقط حواستان باشد که در روش expire header از یکی از این 2 کد استفاده کنید. برای این منظور یکی از کد ها را در در بالای فایل .htaccess قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

کد اول :

کد دوم :

حل مشکل leverage browser caching با روش Cache Control در htaccess.

برای حل مشکل leverage browser caching با این روش کد زیر را در بالای فایل htaccess. قرار دهید و دقت داشته باشید چه در روش expire header وcache control میتوانید زمان را نسبت به توضیحاتی که دادیم تغییر دهید و یا همین زمان ها را قرار دهید.

پیشنهاد ما به شما : رفع خطای serve sclaed images در GTmetrix

رفع خطا با متد Expires در NGINX

اما زمانی که از سرور NGINX استفاده می کنید و دسترسی به خود سرور دارید باید از کدهای زیر برای رفع مشکل Leverage browser caching استفاده کنید و کدهای زیر را درون سرور قرار بدید.

رفع خطا با متد Cache-Control در NGINX

در این روش هم باید به سرور دسترسی داشته باشید و کد ها را درون سرور قرار دهید.

با توجه به نوع عملیاتی که میخواهید انجام بدید و دسترسی یا عدم دسترسی به سرور می توانید از کدهای بالا برای رفعع ارور leverage browser caching استفاده کنید. امیدواریم از این مطلب آموزشی نهایت استفاده را برده باشید.

هرگونه سوال و ابهامی را می توانید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

امتیازات این مطلب
 • تخصصی بودن مطلب
 • مهارت نویسنده
5
Google
LinkedIn
YouTube
Instagram
Pinterest
برچسب ها : , , , , , , ,
میلاد رنجبری

میلاد رنجبری هستم ، مدرس دوره های آموزشی وردپرس و طراحی سایت و مدیر وب سایت مغز وردپرس. سعی دارم در این وب سایت تمامی دانش خود را در زمینه طراحی سایت و کسب و کار اینترنتی را در اختیار شما همراهان قرار دهم تا بتوانید در این حرفه پیشرفت کنید و بتوانید صاحب بهترین کسب و کارها شوید. به امید روزی که باهم جایگاه وب فارسی را در جهان ارتقا دهیم.


YouTube
WhatsApp
Telegram
Pinterest
LinkedIn
Instagram
ftp
FTP چیست ؟( حل مشکل درخواست اطلاعات ftp در وردپرس )
نصب بسته نصبی وردپرس
آموزش نصب بسته نصبی وردپرس به صورت جامع

شاید این مطالب بتوانند به شما کمک کنند

اسلایدر وردپرس

چطور بدون کد نویسی اسلایدر بسازیم ؟

commentsبدون دیدگاه

اسلایدر وردپرس میتواند به تنهایی زیبایی بیشتری به صفحه اصلی سایت شما بدهد . در این آموزش مغز وردپرس با یک افزونه براحتی و چند کلیک اسلایدر زیبای خود را انتخاب و آن را بسازید.

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
  فهرست

  برای دریافت و اطلاع از آموزش های رایگان وارد کانال تلگرام مغز وردپرس شوید