اصطلاحات مهم ایمیل مارکتینگ (قسمت دوم)

بدون دیدگاه
اصطلاحات ایمیل مارکتینگ

خلاصه مطلب

اصطلاحات ایمیل مارکتینگ که باید با آن ها آشنا باشید را در قسمت دوم از مجموعه آموزشی ایمیل مارکتینگ قرار دادیم تا عملکرد شما در این زمینه بهتر باشد.(قسمت دوم)
اصطلاحات ایمیل مارکتینگ

خلاصه مطلب

اصطلاحات ایمیل مارکتینگ که باید با آن ها آشنا باشید را در قسمت دوم از مجموعه آموزشی ایمیل مارکتینگ قرار دادیم تا عملکرد شما در این زمینه بهتر باشد.(قسمت دوم)

درود به شما علاقه مندان آموزش وردپرس ، با دومین قسمت از مجموعه آموزش های ایمیل مارکتینگ در کنار شما هستیم که از این پس بصورت سریالی در سایت مغزوردپرس قرار میدهیم ، در خدمت شما عزیزان هستیم .

اصطلاحات ایمیل مارکتینگ

برای اینکه مفهوم و روند کاری برای شما راحت تر باشد دیکشنری اصطلاحات مهمی از فرایند ایمیل مارکتینگ را برای شما تهیه کردیم تا هم بتوانید به درک مفاهیم نزدیک تر شوید و هم از متد های گفته شده در جهت بهبود عملکرد خود برای ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

در این قسمت هم سعی کردیم شما را ابتدا با اصول ایمیل مارکتینگ و مقدمات آن یعنی همان واژگان اصلی آشنا کنیم تا در قسمت های بعدی به بحث های تخصصی تر بپردازیم.دوره ای که حتما از اهمیت آن در و رشد کسب و کارتان و بهبود سئو سایت  آگاهی دارید و بار ها آن را تاکید کرده ایم تا انتهای این قسمت در کنار ما باشید.

فهرست مقاله اصطلاحات ایمیل مارکتینگ

 • bounce rate نرخ پرش
 • عوامل موثر بر نرخ پرش سایت
 • تاثیر نرخ پرش بر ایمیل
 • عوامل تاثیر گزار بر نرخ پرش ایمیل
 • نرخ خوانده شدن ایمیل
 • ایمیل دنباله دار
 • مزایای استفاده از ایمیل دنباله دار
 • Broadcast
 • unsubscribe
 • نرخ unsubscribe چیست ؟
 • spam
 • راه های اسپم شدن !
 • قوانین اسپم ایمیل
 • نرخ اسپم چیست
 • معرفی سایت spamhaus
 • نرخ کلیک
نرخ پرش
نرخ پرش

Bounce rate -1

یکی از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ که مهم و پرکاربرد است بانس ریت یا نرخ پرش میباشد،این مفهوم نه تنها در بازاریابی ایمیلی بلکه در آمار نیز کاربرد دارد آمار هایی که از واکنش های کاربرانتان در سایت بدست می آورید بانس ریت یا نرخ پرش نامیده میشود.

به این معنی است که گوگل رفتار کاربر را بخوبی میسنجد وقتی کاربری وارد سایت شما میشود و بزودی از آن صفحه یا بطور کل از مرورگر خود خارج میشود و یا اصلا در سایت دیگری بدنبال مطلب مورد نظر خود میگردد به این بانس ریت گفته میشود یعنی کاربرانی که وارد سایت شما میشوند و بلافاصله خارج میشوند نرخ پرش را ایجاد میکنند که اگر در حالت درصدی به آن نگاه کنیم میگوییم درصد نرخ پرش کاربر.

_ یک مثال آماری : 100 نفر وارد سایت شما میشوند که از این تعداد 18 نفر صفحه را میبندند و خارج میشود نرخ پرش کاربری شما 18 درصد میباشد.
_ پس طبیعی است که نرخ پرش داشته باشید چون همه کاربران وروردی به سایت شما به صفحات دیگر نمیروند و ممکن است خارج شوند.
_این مقدار متغیر است و تا حد خاصی نرمال است برای مثال اگر نرخ پرش شما زیر 40 تا 50 درصد باشد یعنی تقریبا خوب پیش رفتید و نرمال است .
_اما اگر برای مثال نرخ پرش شما بیش از این عدد باشد اصلا خوب نیست.

عوامل تاثیر گذار بر نرخ پرش سایت

_زیبایی ظاهری و UX سایت

_راحتی کاربری و حس تجربی خوب

_عدم استفاده از جملات اغراق آمیز در تیتر ها

_عدم فریب کاربر و هدایت به مطلب دروغین

_نداشتن سایتی شلوغ

_عدم سردرگمی کاربر

_راحت پیدا کردن مطالب

_دسترسی آسان به مطالب

_سرعت زیاد صفحات

_عدم و جود تبلیغات های افراطی روی صفحات و … که این عوامل تاثیر زیادی بر کاهش بانس ریت دارند.

تاثیر نرخ پرش بر ایمیل

اما خب تا اینجا در رابطه با نرخ پرش کاربری سایت صحبت کردیم آیا ایمیل هم میتواند نرخ پرش داشته باشد ؟ آیا این موضوع بر سئو و روند بازاریابی ایمیل تاثیر دارد ؟ با هم به پاسخ این سوالات میرسیم

برای مثال اگر درست همین اتفاق برای ایمیل های شما بیفتد یعنی کاربران وارد ایمیل شما شده ولی وارد لینک ها نشوند و از ایمیل خارج شوند، پس یعنی بانس ریت برای ایمیل شما اتفاق افتاده .. همانطور که بانس ریت برای سئو سایت مهم است اینجا هم برای بازاریابی ایمیلی مهم است و با تغییراتی ظاهری و باطنی میتوانید بانس ریت را کاهش دهید تا به نتایج مطلوب برسید.

در این مبحث به شما دو نوع بانس ریت را معرفی خواهیم کرد که با هم متفاوت هستند :

_ soft bounce rate بانس ریت آسان یا نرم : کاربرانی که ایمیل شما را کاملا میخوانند ولی لینک موجود در ایمیل را باز نمیکنند

_ hard bounce rate بانس ریت سخت : کاربرانی که تا ایمیل خود را باز میکنند میبندند و متن را هم اصلا نمیخوانند.

عوامل تاثیر گذار بر نرخ پرش ایمیل

_ساعت ارسال ایمیل ( ساعاتی که افراد از محل کار و دانشگاه باز میگردند و ساعات خستگی است را انتخاب نکنید )

_روز ارسال ایمیل ( روز های پر انگیزه سرحال مثل شنبه و یکشنبه را انتخاب کنید )

_رنگ و ظاهر ایمیل

_تیتر شگفت انگیز

_مطلب کوتاه و خلاصه

_قرار دادن یک مزیت برای کاربر جهت فشردن لینک

_عدم تبلیغی بودن ایمیل ( اگر حرفه ای هستید این کار را نکنید)

و موارد دیگری که به هوش بازاریابی شما بستگی خواهد داشت ، پس با گفته های ذکر شده هر چه بانس ریت کمتر یعنی عملکرد شما بهتر بوده است، که نتیجه آن بازدهی بالاتر است .

ایمیل
ایمیل

2-نرخ خوانده شدن ایمیل

یکی دیگر از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ نرخ باز شدن یا خوانده شدن ایمیل است به این مفهوم که تعداد افرادی که ایمیل شما را باز کرده و مطالعه میکنند. که اینبار برعکس این نرخ نسبت به بانس ریت هرچه بیشتر باشد یعنی عملکرد شما بهتر بوده و نتیجه آن بازخورد بالاست حتی این مورد هم که افراد ایمیل های شما را چه زمانی باز میکنند مهم است .
آیا کاربران شما فعال هستند و روزانه ایمیل را چک میکنند ؟
ممکن است این نرخ به تدریج و یا در ساعات اولیه رشد صعودی داشته باشد اما فقط همین که افزایش میابد کافیست و نشاندهنده عملکرد خوب شماست.

3- ایمیل های دنباله دار

یکی دیگر از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ ، واژه ایمیل دنباله دار است که شاید شنیده باشید.در این قسمت یک روش بسیار جالب جهت برند سازی و تثبیت جایگاهتان در ذهن کاربر معرفی میکنم ، روشی که هم میتواند برای محصولات قسمت بندی رایگان شما باشد و یا محصولات قسمت بندی غیر رایگان ، فرقی نمیکند زیرا که کاربر با انتخاب خودش این حالت را انتخاب میکند پس حتما این بخش را در صفحه محصولات چند قسمتی خود قرار دهید.
به این صورت که کاربر بعد از وارد کردن ایمیل خود در این صفحه روزانه و در ساعتی خاص قسمت های این آموزش را دریافت میکند یعنی روز اول آموزش اول،روز دوم آموزش دوم و …
اولین باری که خودم دریافت این مدل ایمیل را تجربه کردم حس کاربری خوبی داشتم بدلایل زیر :

مزایای استفاده از ایمیل دنباله دار برای کاربر

_ درسته که سیستم ایمیلی شما روزانه این مطالب را ارسال میکند اما حس رضایت و اینکه برایش اهمیت قائلید را میدهید

_ احساس نظم سایت برای کاربر

_ احساس فعال بودن عوامل سایت برای کاربر

_ یادآوری روزانه آموزش شما در میان مشغله ها و فراموشی ها

_ کنار گذاشتن تنبلی در خواندن و دیدین آموزش ها

_ مشاهده منظم دوره روزانه مثل کلاس درس

و بسیاری از حس های خوب و رضایت که به کاربر خود میدهید.

4- broadcast

یکی دیگر از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ همین واژه Broadcast  میباشد به معنای ایمیلی که پیامی ثابت به همه کاربران میدهید و یا به عبارتی شما ایمیل را بصورت دسته جمعی ارسال میکنید. مانند ایمیل های :
_ خبر
_ تبلیغ
_ محصول جدید
_ اعلام جشنواره
_ تخفیف
و..

5-unsubscribe

و اما یکی دیگر از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ واژه مهم unsubscribe  است .حتما همه وبمستران به خوبی میدانند که قانون عدم ارسال ایمیل اسپم و استفاده غیر مجاز از ایمیل ها موجود است و افراد میتوانند در ازای این کار از شما شکایت کنند، در نتیجه برای جلوگیری از این تخلف و احترام به حق انتخاب کاربر ( برای اینکه بخواهد ایمیل از شما دریافت کند یا خیر ) این گزینه روی کار آمد .کاربرد مهم این گزینه این است که کاربر زمانی که دیگر علاقه ای به دریافت ایمیل شما ندارد میتواند آن را متوقف کند و شما موظفید این گزینه را در ایمیل های خود قرار دهید.

نرخ unsubscribe چیست ؟

درصد افرادی است که از ایمیل شما لغو عضویت داده اند که اگر مقدار آن زیاد است باید حالات دیگری از ایمیل را هم امتحان کنید تا عملکرد خود را بهبود ببخشید.

6- spam یا اسپم

یکی دیگر از اصطلاحات ایمیل مارکتینگ که برای اعتبار شما اهمیت زیادی دارد واژه اسپم است باید سعی کنید به این مرحله نرسید اسپم شدن ایمیل شما یعنی ایمیلی که کاربر علاقه ای به آن ندارد و با گزینه unsubscribe هم آشنا نیست بنابراین اسپم میکند تا دیگر ایمیل شما به اینباکس نیاید . بنابراین از این پس ایمیلی از سمت شما برای کاربر نمیرود(مانند بلاک شدن).

علاوه بر این اسپم شدن ایمیل به منظور بی اعتبار شدن شما نزد سیستم های ارسال ایمیل مثل گوگل و یاهو است و از این پس ایمیل های شما برای دیگران هم اسپم ارسال میشود که کاملا به ضرر شماست و آی پی شما شناسایی شده و اسپم میشوید.

چرا اسپم میشوید ؟

_ خود کاربر شما را اسپم میکند
_ عدم رعایت قوانین اسپم

قوانین اسپم ایمیل

_ بیش از حد از تصاویر استفاده نکنید

_ عدم استفاده از متن های بلند

_ بیشتر از 70 ایمیل در یک ساعت با یک آی پی ارسال نکنید ( گوگل)

_ از رنگ های مختلف استفاده نکنید

_ ارسال بیشتر از 1000 ایمیل در روز استفاده نکنید(اگر از سیستم خود استفاده میکنید)

نرخ اسپم چیست ؟

درصد ایمیل های اسپم شده شما که طبیعتا باید تلاش کنید تا عددی کم باشد.

معرفی سایت spamhaus

استفاده از سایت spamhaus.org برای چک کردن اینکه آیا اسپم هستید یا خیر ؟

spam
spam

 

_ طبق تصاویر بالا وارد قسمت blacklist removal center شوید

_دو گزینه و باکس موجود است که یکی آی پی و دیگری url شما را میخواهد از هر رو راه میتوانید استفاده کنید.

_ابتدا آی پی خود را وارد کنید

_اینجا باید آدرس آی پی خود را وارد کنید که این عدد از هاست شما قابل برداشت است
_کلیک کنید

_لیستی به شما ارائه میدهد که شما میتوانید ببینید اگر آیپی شما جزو آن است و بلاک هستید درخواست برداشتن بلاک از روی آی پی خود را بدهید

_سپس وارد قسمت وارد کردن آدرس سایت شوید

_ سپس آدرس سایت را وارد کنید

_ لیستی به شما ارائه میدهد که شما میتوانید ببینید اگر آدرس شما جزو آن است و بلاک هستید درخواست برداشتن بلاک از روی آدرس خود را بدهید.

7- نرخ کلیک

درصد افرادی که روی لینک های موجود در ایمیل شما کلیک میکنند که با این عدد آماری میتوانیم بفهمیم که از طریق ایمیل چند نفر وارد سایت شدند ، که هر چه نرخ کلیک زیاد باشد یعنی راهی که رفته اید درست بوده است.

تا اینجا با مهمترین اصلاحات ایمیل مارکتینگ آشنا شدید و همانطور که مطالعه کردید متوجه شدید که هر کدام را چطور بهبود دهید، تمرکز خود را روی این موارد زیاد کنید تا در آموزش های بعدی بحث های تخصصی تر را نیز آغاز کنیم.

در قسمت بعد خواهید خواند : معرفی راه های ایمیل مارکتینگ رایگان و غیر رایگان

هرگونه سوال و ابهامی را می توانید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید تا در آپدیت جدید این دوره قرار دهیم.

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
درآمد از وردپرس و طراحی سایت

درآمد از وردپرس و طراحی سایت چقدر هست ؟

در این ویدیو با شما در مورد میزان درآمد یک وردپرس کار و طراح سایت صحبت میکنیم تا بدانید درآمد در ایران و حتی درآمد دلاری یک طراح چقدر میتواند باشد.

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
با ما گفتگو کنید ...
×

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .