خطا ۴۰۴ چیست ؟ آموزش رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

5
بدون دیدگاه
خطا 404

خطا ۴۰۴ چیست ؟ آموزش رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

سلام عرض می کنم خدمت شما کاربران گرامی وب سایت مغز وردپرس ، با آموزشی دیگر تحت عنوان خطا ۴۰۴ و نحوه رفع خطای ۴۰۴ در خدمت شما دوستان گرامی هستیم. در ابتدا باید قبل از شروع بحث بررسی کنیم که خطا ۴۰۴ چیست و در واقع چرا خطا ۴۰۴ برای صفحات وبی که در حال جستجو آن هستیم رخ می دهد و سپس به رفع خطای ۴۰۴ می پردازیم.

شاید ما وقتی در حال جستجو در صفحات وب سایت خود یا صفحات دیگر وب سایت ها هستید گاهی به انوع خطا ها برخورد کنید که با یک حطا به صورت یک عدد و نوشته مختص به آن خطا مواجه می شوید. مثل ارور ۴۰۴ و یا خطا ۵۰۴ و دیگر خطاها که ممکن است ب آن مواجه شوید.

امروز میخواهیم درمورد خطا ۴۰۴ و رفع خطای ۴۰۴ باهم صحبت کنیم پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.


پیشنهاد می کنیم از این مطلب هم دیدن کنید : خطا ۵۰۴ چیست ؟ رفع خطای ۵۰۴ در وردپرس


خطا ۴۰۴ چگونه اتفاق می افتد ؟

زمانی که شما در حال جستجو صفحاتی هستید وقتی نام دامنه یک صفحه را وارد می کنید و یا بر روی یک لینک کلیک می کنید وارد صفحه ای با خطا ۴۰۴ می شوید. در واقع نمایش این صفحه که با ارور Page Not Found ظاهر می شود به دلیل تغییر آدرس اصلی و یا حذف شدن آدرس می باشد که سرور قادر به پیدا کردن صفحه شما نیست و به همین دلیل این خطا ۴۰۴ رخ می دهد.

بعد از این که سرور دنبال آدرس مورد نظر شما گشت و لینکی را پیدا نکرد خطا ۴۰۴ پیشفرض را به شما نمایش می دهد و یا مدیر سایت با طراحی اختصاصی صفحه ۴۰۴ شما را بعد از پیدا نکرد آدرس مورد نظر به یک صفحه ریدایرکت می کند.

رفع خطای 404

رفع خطای ۴۰۴

دلایل ایجاد خطا ۴۰۴ چیست ؟

۱- ممکن است کاربری که در حال جستجو صفحات وب سایت آدرس را اشتباه تایپ کند و در واقع آدرس اشتباه به دلیل وجود نداشتن این صفحه در سایت باعث ایجاد خطا ۴۰۴ می شود و رفع خطای ۴۰۴ در این مورد تایپ درست لینک می باشد.

۲- ممکن است که آدرس مورد نظر توسط مدیر سایت به طور کامل حذف شده باشد و کاربر آدرس را درست وارد می کند اما به دلیل حذف شدن و وجود نداشتن با خطا ۴۰۴ روبرو می شود که رفع خطای ۴۰۴ این مورد ریدایرکت ۴۱۰ است.

۳- ممکن است مدیر سایت آدرس را حذف نکرده باشد اما آدرس را تغییر داده باشد. برای مثال www.domain.com/home آدرس اصلی بود که کاربر قبلا با مراجعه کردن به این آدرس وارد صفحه مورد نظر می شد اما مدیر سایت بنا به دلایلی آدرس رو به www.domain.com/home-2 تغییر داد و در واقع آدرس صفحه قبلی وجود ندارد بلکه آدرس جدیدی برای صفحه قبلی جایگزین شده است و رفع خطای ۴۰۴ این مورد ریدایرکت ۳۰۱ می باشد.


پیشنهاد می کنیم از این مطلب هم دیدن کنید : ساخت صفحه ۴۰۴ اختصاصی در وردپرس


روش های رفع خطای ۴۰۴

در واقع نمی توان گفت روش ۱۰۰ درصدی برای رفع خطای ۴۰۴ وجود دارد چون این خطا اکثرا به دلیل وجود نداشتن آدرس مورد نظر رخ می دهد . اما با توصیه های زیر می توان تا حد زیادی جلوی این مشکل را گرفت.

۱- تنظیم دوباره htaccess. برای جلوگیری از خطا ۴۰۴

ممکن است فایل htaccess. موجود در هاست شما به دلایل مختلفی حذف شده باشد و این امر باعث شده تا صفحات سایت شما خطا ۴۰۴ داشته باشد. برای رفع خطای ۴۰۴ ابتدا وارد هاست خود شوید و ببینید داخل پوشه public_html آیا فایل htaccess. موجود است یا خیر.

اگر نبود از سمت راست صفحه بالا روی آیکون setting کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files رو بزنید ، اگر همچنان فایل htaccess. برای شما وجود نداشت این به این منظور است که فایل شما پاک شده است و باعث خطا ۴۰۴ شده.

برای حل این مشکل وارد پیشخوان وردپرس شوید و وارد تنظیمات و بخش پیوند های یکتا شوید و یکبار روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا فایل htaccess. برای شما ساخته شود. حالا دوباره تست کنید ببینید آیا مشکل صفحات ۴۰۴ حل شده است یا خیر.

نکته مهم : بهتر است پیوند یکتا همیشه بر روی گزینه نام نوشته باشد اگر تازه وردپرس را نصب کرده اید نام نوشته را انتخاب و ذخیره سازی را انجام دهید اما اگر مدتی است که مطالب زیادی را با پیوندهای یکتای دیگر تولید کردید این تنظیمات را تغییر ندهید ، زیرا اینکار خود باعث خطا ۴۰۴ می شود.

۲- بروزرسانی htaccess. برای از بین بردن خطا ۴۰۴

اگر با موارد بالا مشکل سایت شما حل نشد برای رفع خطای ۴۰۴ توسط کد زیر باید فایل htaccess. را بروزرسانی کنید. وارد این فایل شوید و کد زیر را در فایل htaccess. در پایین صفحه قرار دهید و ذخیره کنید.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

نکته : اگر با این مورد هم مشکل بعد از چند دقیقه حل نشد کد وارد شده را پاک کنید و دوباره htaccess. را ذخیره کنید.

۳- ریدایرکت صفحات با افزونه yoast seo یا ۴۰۴to 301

یکی از بیشترین اخطارهای ۴۰۴ به دلیل ریدایرکت نشدن صفحاتی که نام آنها را تغییر داده ایم می باشد. همیشه سعی کنید برگه یا نوشته ای را حذف نکنید و یا تغییر آدرس ندهید اما اگر اینکار را مجبور بودید انجام دهید حتما از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

اگر از افزونه سئو yoast seo که محبوبیت جهانی دارد استفاده می کنید در بخش تنظیمات این افزونه در میز فرمان جستجو میتوانید لینک هایی را که پاک کرده اید را ریدایرکت کنید ( در نسخه پولی افزونه با امکانات حرفه ای ).

اما اگر این افزونه را ندارید میتوانید با نصب افزونه ۴۰۴to 301 مشکل ریدایرکت شدن لینک ها را حل کنید.


پیشنهاد می کنیم از این مطلب هم دیدن کنید : الگوریتم های گوگل را چرا جدی بگیریم ؟


۴- پاکسازی کش مرورگر یا سایت برای رفع خطای ۴۰۴

شاید شما لینکی را به درستی ریدایرکت کرده باشید اما کاربر شما یا خودتان دوباره صفحه ۴۰۴ را مشاهده می کند. این به این دلیل است که کش مرورگر شما باید پاک شود.

اگر مدیر سایت هستید و از افزونه های کش سایت استفاده می کنید یکبار کش سایت را پاک کنید ولی اگر کاربر هستید کش مرورگر خود را پاک کنید تا اگر مشکلی بود رفع شود.

چرا خطای ۴۰۴ در سئو تاثیر می‌گذارد

از آنجایی که گوگل به جستجو ها و خواسته های کاربران خود اهمیت زیادی می دهد، دوست دارد کاربران با جستجو به صفحه مورد نظر خود دست یابند و با ارور های ۴۰۴ مواجه نشوند . پس خطا ۴۰۴ زیاد میتواند باعث کاهش ورودی گوگل و در نتیجه سئو سایت شما شود. پس رفع خطای ۴۰۴ را جدی بگیرید.

در آخر هریک از خطاهای زیر را مشاهده کردید مربوط به خطای ۴۰۴ می باشد.

  • ۴۰۴ Error
  • ۴۰۴ Not Found
  • Error 404
  • The Requested URL[URL] was not found on this server
  • HTTP 404
  • Error 404 Not Found
  • ۴۰۴ File or Directory Not Found
  • HTTP 404 Not Found
  • ۴۰۴ Page Not Found

امیدوارم این آموزش مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید به راحتی مشکل ارور ۴۰۴ را رفع کنید و error 404 کمتری را در وب سایت خود داشته باشد.

هرگونه نظر، مشکل، ابهام یا پیشنهادی که دارید را میتوانید از طریق نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

WhatsApp
YouTube
Telegram
Instagram
LinkedIn

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد میکنیم

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
فهرست

برای دریافت و اطلاع از آموزش های رایگان وارد کانال تلگرام مغز وردپرس شوید