آموزش کامل Disavow Links یا بی اثر کردن لینک های مخرب

بدون دیدگاه
Disavow links

خلاصه مطلب

Disavow Link چیست ؟ چه کاربرد هایی دارد و چه زمانی باید از آن برای بی اثر کردن لینک های مخرب که مورد خوشایند گوگل نیست استفاده کرد ؟
Disavow links

خلاصه مطلب

Disavow Link چیست ؟ چه کاربرد هایی دارد و چه زمانی باید از آن برای بی اثر کردن لینک های مخرب که مورد خوشایند گوگل نیست استفاده کرد ؟

تابحال از ابزار Disavow Links استفاده کرده اید و کاربرد های آن را میدانید ؟ همانطور که می دانید یکی از مهم ترین عوامل موثر بر سئو و بهینه سازی استفاده از لینک های درست است به این معنی که طبق قوانین گوگل، پلی ارتباطی منظم بین مطالب و سایر فاکتور ها ایجاد کنید و فعالیت کاربران را برای بهبود سئو و گردش در سایت افزایش دهید. لینک ها میتوانند هم برای سئو مفید باشند ( در صورتی که از آن ها استفاده صحیح داشته باشید)هم میتوانند کاملا مخرب باشند اگر روی حساسیت های گوگل پا بگذارید.

قبلا هم در یک مجموعه آموزشی در رابطه با الگوریتم های گوگل یا همان نگهبان های گوگل که هر کدام وظیفه خاصی دارندو روز به روز قوی تر میشوند صحبت کردیم ،الگوریتمی که وظیفه چک کردن لینک های شما را در سایت دارد الگوریتم پنگوئن مباشد که گوگل بواسطه الگوریتم پنگوئن در تلاش است با لینک هایی که غیر عادی بوده و یا اسپم هستند شناسایی کند. اما مثل همیشه خود گوگل راه حلی پیش روی شما برای بی اثر کردن لینک های مخرب قرار داده که در مقاله امروز آن را بررسی خواهیم کرد.

ابزار Disavow Links

ابزاری که گوگل برای غیر فعال کردن اثرگذاری لینک ها (چه مثبت و چه منفی) در اختیار مدیران سایت ها بخصوص متخصصین سئو و بهینه سازی سایت قرار داده است ابزار Disavow Links می باشد  این ابزار در سرچ کنسول گوگل میباشد که از طریق آن میتوانید برای حذف لینک‌های اسپمی که در سایت وجود دارد و همچنین توسط آن می توان لینک های سایت های مختلفی که به سایت شما هدایت میشوند یا صفحات بخصوص در سایت شما، آنها را بی اثرکرد.
این ابزار به گونه ای فعالیت دارد که برای مثال با قرار دادن لیست لینک سایت ها یا صفحات آن در Disavow Links به گوگل اعلام می کنیم که تاثیر این لینک ها بر روی سایت ما را غیر فعال کن،مانند خیلی از مطالبی که ما میتوانیم مستقیما از پیشخوان وردپرس یه گوگل اعلام کنیم که آن هارا ایندکس و بررسی نکند اگر اینکار به درستی و دقت انجام شود می تواند موجب بهبود وضعیت سئو سایت شده و یا حداقل مانع آسیب دیدن سایت از تاثیر منفی لینک های اسپم شود بنابراین شما باید بدانید کدام لینک ها میتواند برای شما دردسر ساز شود وبمسترها باید همواره سایت خود را تحت نظر داشته باشند و لینک‌های مخرب را شناسایی کنند.

چند مثال از لینک های مخرب برای سئو سایت

_ یکی از موارد سئو کلاه سیاه، خرید لینک یا تبادل لینک به صورت غیر طبیعی و مداوم است . (مثلا دو وب سایت که بیش از حد به سمت هم لینک هدایت کنند.)

_  اگر در یک بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی لینک های خارجی برای سایت دریافت کنید، غیر طبیعی به نظر می‌رسد و گوگل آن را تشخیص می‌دهد نتیجه نهایی جریمه شدن و افت رتبه سایت‌تان خواهد بود که در آموزش چرا و چگونه باید لینک های خارجی وردپرس را نوفالو کنیم ؟ در این رابطه کامل توضیح دادیم.

_ مورد دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که دچار سئو منفی شوید. یعنی رقبا سعی ‌کنند با تکنیک‌های تخریبی، رتبه سایت‌تان را پایین بیاورند. مثلا بک لینک‌های اسپم و مخرب یا Link Farm برای‌تان ایجاد کنند.

این موارد خواسته یا ناخواسته در افت کیفیت سئو موثر هستند و باید حتما به بررسی آنها بپردازید تا گرفتار نقض قوانین الگوریتم پنگوئن گوگل نشوید.

عملکرد ابزار Disavow backlinks از زبان گوگل

گوگل در صفحه معرفی و آموزش نحوه کار با Disavow Backlinks اعلام می کند که :

If you have a manual action against your site for unnatural links to your site, or if you think you’re about to get such a manual action (because of paid links or other link schemes that violate our quality guidelines), you should try to remove those links from the other site. If you can’t get these links removed, then you should disavow those links to your website.

Google works very hard to make sure that actions on third-party sites do not negatively affect a website. In some circumstances, incoming links can affect Google’s opinion of a page or site. For example, you or a search engine optimizer (SEO) you’ve hired may have built bad links to your site via paid links or other link schemes that violate our quality guidelines. First and foremost, we recommend that you remove as many spammy or low-quality links from the web as possible.

بطور خلاصه اعلام میکند : اگر لینک های غیر طبیعی و اسپم که قوانین گوگل را نقض می کند، توسط خودتان یا افراد دیگر برای وب سایت شما ایجاد شده است می بایست آنها را حذف کنید. اما اگر قادر به حذف آنها نبودید می توانید بواسطه ابزار Disavow links اثرگذاری آن لینک ها را خنثی نمایید.

هشدار مهم گوگل برای ابزار Disavow backlinks

همچنین در ادامه پیغامی جدی و مهم با محتوای زیر می رساند:

This is an advanced feature and should only be used with caution. If used incorrectly, this feature can potentially harm your site’s performance in Google’s search results.

به این معنی که این یک ابزار و قابلیت پیشرفته می باشد و باید با احتیاط از آن استفاده شود. اگر بصورت نادرستی از آن استفاده شود می تواند موجب آسیب زدن به سئو سایت شما و افت کلی یا جزئی سایت شما در نتایج جستجوی گوگل شود. پس این هشدار های گوگل را جدی بگیریم تا در مسیر بهبود سئو ناگهان باعث افت سئو نشویم.

آموزش Disavow کردن لینک های اسپم

1 _ بررسی بک لینک های سایت و اینکه آیا لازم است از ابزار Disavow Links استفاده کنیم یا خیر ؟ که بالاتر بررسی کردیم

2 _ تهیه لیست لینک های اسپم بصورت URL

3 _ معرفی لینک های اسپم به گوگل با آپلود آن ها در ابزار Disavow Links

حال به شرح هر یک از موارد بالا میپردازیم :

1 _ بررسی بک لینک های سایت

گوگل برای این ابزار فقط در صورت وجود این شرایط پیشنهاد استفاده میدهد :

_ در صورتی که مطمئن هستید تعداد قابل توجهی از لینک های اسپم، مصنوعی و کم کیفیت به سایت شما داده شده است.

_ در صورتی که مطمئن هستیدیکسری اقدامات آسیب زننده بواسطه لینک های اسپم برای سایت شما انجام شده است.

در نهایت باید تصمیم بگیرید اگر لینک های اسپم توسط خودتان ایجاد شده است آنها را حذف کنید و دیگر نیاز به معرفی آنها به گوگل نمی باشد. اگر تعداد لینک های اسپم کم است به غیر از موارد نادر، غالبا تاثیر آنها به حدی نیست که اثری در رتبه کلی سایت بگذارد.
اما اگر کار مجبورید حتما از این ابزار استفاده کنید ادامه آموزش،نحوه استفاده از این ابزار را شرح داده است :

2 _ تهیه لیست لینک های اسپم بصورت URL

برای تهیه لیست لینک ها و آپلود کردن صحیح نیاز است که استانداردهای زیر را رعایت نمایید:

_ باید هر URL یا Domain در یک سطرباشد زیرا نمی توان یک مسیر را بصورت کلی Disavow کرد.

_ اگر می‌خواهید همه لینک‌هایی که از یک دامنه دریافت کرده‌اید نادیده گرفته شود، از این روش استفاده کنید:
Domain:example.com

_ قبل از دامنه یا ساب دامین باید عبارت :domain قرار داده شود. برای مثال
domain: maghzewp.com

_ لیست باید در یک فایل بافرمت  txt و یا یونیکد UTF-8 تهیه شود.

_ اگر میخواهید توضیحاتی در لینک ها و فایل قرار دهید باید با کاراکتر # مشخص نمایید.

پس از تهیه لیست نوبت به آپلود لیست به گوگل می رسد که در ادامه آنرا مطرح خواهیم کرد.

3 _ معرفی لینک های اسپم به گوگل با آپلود آن ها در ابزار Disavow Links

_ به صفحه مخصوص این ابزار در سرچ کنسول گوگل یعنی Disavow Links tool page بروید.

_ در صفحه ظاهر شده از لیست، وب سایت مورد نظر خود را انتخاب نموده و بر روی عبارت Disavow Links کلیک کنید.

_ بر روی Choose file کلیک کرده و فایل لیست لینک های اسپم با پسوند txt و یا یونیکد UTF-8را معرفی و بر روی Submit کلیک کنید.

Disavow links
Disavow links

چند نکته مهم 

_ بعد از وارد کردن لیست ایمیلی برای شما ارسال می شود که تعداد و جزئیات لینک ها در آن وجود دارد.

_ توجه داشته باشید که با آپلود یک فایل جدید، فایل قبلی از بین می‌رود. پس اگر قصد دارید تعدادی لینک جدید را Disavow کنید، باید فایل قبلی را دانلود کنید، لینک‌های جدید را اضافه کنید و مجددا آپلود کنید.

_فرایند پردازش فایل مدتی طول می‌کشد پس صبور باشید گوگل فایلی را که ارسال کرده‌اید در فهرست بررسی قرار می‌دهد و مجددا سایت‌ها و صفحات را بررسی می‌کند  ممکن است این روند چند هفته هم طول بکشد.

_لینک‌هایی که Disavow شده باشند، از سرچ کنسول حذف نمی‌شوند. همچنان می‌توانید آن‌ها را ببینید اما تاثیرشان از بین می‌رود زیرا که این فرایند فقط لینک ها را بی اثر میکند نه غیر فعال.

در این مطلب متوجه شدیم که Disavow Links چیست و چگونه انجام می‌شود. با توجه به نکاتی که گفته شد، ممکن است Disavow Links کردن در سرچ کنسول آسان به نظر برسد این در حالی است که فقط این فرایند آسان است و شناسایی لینک ها نیازمند یک متخصص حرفه ای در این زمینه است و شناسایی لینک‌های مخرب و بی اثر کردن آن‌ها کار بسیار حساسی است. اگر دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید، به هیچ وجه برای انجام آن اقدام نکنید زیرا در مسیر بهبود سئو ناگهان با افت آن مواجه میشوید.

هرگونه سوال و ابهامی را می توانید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
درآمد از وردپرس و طراحی سایت

درآمد از وردپرس و طراحی سایت چقدر هست ؟

در این ویدیو با شما در مورد میزان درآمد یک وردپرس کار و طراح سایت صحبت میکنیم تا بدانید درآمد در ایران و حتی درآمد دلاری یک طراح چقدر میتواند باشد.

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
با ما گفتگو کنید ...
×

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .