سئو یا تبلیغات گوگل ؟ کدام بهتر است ؟

بدون دیدگاه
سئو یا تبلیغات گوگل

خلاصه مطلب

سئو یا تبلیغات گوگل ؟ کدام بهتر است ؟ اگر کمی فکر کنیم مثال های زیادی را میدانیم که بعضی از المان ها به تنهایی کاربردی ندارند و در کنار هم تاثیر بیشتری دارند برای مثال نوشتن یک مطلب جامع و کامل بدون آنکه سئو شود برای گوگل ارزشی ندارد سئو و گوگل ادز هم همینطور است وقتی در کنار یکدیگر انجام شوند حائز اهمیت هستند و تاثیر بیشتری دارند.
سئو یا تبلیغات گوگل

خلاصه مطلب

سئو یا تبلیغات گوگل ؟ کدام بهتر است ؟ اگر کمی فکر کنیم مثال های زیادی را میدانیم که بعضی از المان ها به تنهایی کاربردی ندارند و در کنار هم تاثیر بیشتری دارند برای مثال نوشتن یک مطلب جامع و کامل بدون آنکه سئو شود برای گوگل ارزشی ندارد سئو و گوگل ادز هم همینطور است وقتی در کنار یکدیگر انجام شوند حائز اهمیت هستند و تاثیر بیشتری دارند.

سئو یا تبلیغات گوگل ؟ کدام برای رشد کسب و کار شما مهم تر است ؟ اینکه برای رشد و افزایش فروش سئو را انتخاب کنیم یا تبلیغات گوگل ادوردز بستگی به شرایط و بازه زمانیِ کاری دارد که در آن قرار داریم هر کدام نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارند و میتوانند در جایگاه خود مفید باشند میتوانیم با معیار سرعت رسیدن به نتیجه،هزینه ها و میزان ماندگاری هر کدام را بررسی کنیم ، در این آموزش سئو به بررسی سئو و تبلیغات گوگل میپردازیم،مزایا و معایب هر کدام را میبینیم و در نهایت نتیجه را بررسی میکنیم.

در حال بارگذاری ...
سئو یا تبلیغات گوگل

سئو یا تبلیغات گوگل ؟ 

یک مثال ساده میزنم از اینکه هر کدام در چه شرایطی برای شما اهمیت بیشتری خواهند داشت مثلا  اگر در بازه زمانی هستید که نیاز به رشد و فروش سریع دارید یا در کمپین های فروش و تخفیف ویژه هستید تبلیغات گوگل بهترین راه است و اگر هم یک مطلب سئو شده در صفحه نتایج دارید و با هر بار بهینه کردن ماندگاری آن را در صفحه اول تقویت میکنید پس سئو آن مطلب را ادامه دهید،گاهی هم به این صورت است که هم سئو و هم تبلیغات گوگل باید در کنار هم باشند تا قدم های بزرگتری را برداریم ؛اینکه سئو بهتر است یا گوگل ادوردز بستگی به شما و شرایط کاری تان دارد اما از نظر بازاریابی هر دو اهمیت زیادی دارند،هدف گوگل رساندن سایت های با کیفیت از نظر محتوا و تجربه کاربری به خط و صفحه اول نتایج است پس نمیتوان با پرداخت هزینه به این جایگاه رسید پس متوجه میشویم که در کنار تبلیغات گوگل باید سئو خوبی هم داشته باشید یا تبلیغ شما در خط اول قرار گیرد و اینکه چطور این اتفاق رخ میدهد را در ادامه با هم قدم به قدم بررسی میکنیم و به پاسخ این سوال که سئو یا تبلیغات گوگل کدام بهتر است خواهیم رسید.

سئو چطور عمل میکند ؟

سئو در واقع مجموعه اقداماتی است برای افزایش ترافیک وبسایت و کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل، تمامی این اقدامات را باید با چاشنی صبر و تلاش مستمر ترکیب کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

سئو مخفف چیست ؟ سئو یا Seo که مخفف عبارت ( Search Engine Optimization ) و به معنای بهینه سازی موتور های جستجو که به شما کمک میکند تا با انجام مراحلی ، سایت شما از دید موتور های جستجو رتبه بندی شود و به صفحات ابتدایی برسید که نتیجه آن افزایش فروش است.

سئو یعنی تبلیغ رایگان در گوگل در جهت بهبود سایت و نتیجه آن که افزایش بازدید کاربران از طریق جستجوی کلمات در صفحات اولیه گوگل است زیرا که اگر کاربری با جستجو کلمات شما را پیدا کند هزینه کمتری دارد نسبت به کاربری که با بازاریابی (مانند تبلیغات گوگل) آن را جذب کرده اید!!این یکی از مهم ترین مزایای سئو است که کاملا رایگان و تولید محتوای با کیفیت میتوانید به صفحات و خط اول برسید.

سئو کردن یک وب سایت یعنی رعایت کردن قوانین موتور جستجو برای بهینه سازی آن ، در صورتی که بیشتر این قوانین برای تمامی موتور های جستجو دیگر هم صدق می کند،اما همانطور که میدانید گوگل قوی ترین و محبوب ترین موتور جستجو است که تمامی سایت تلاش میکنند تا در نتایج گوگل دیده شوند،در ادامه با مزایا و معایب سئو آشنا میشویم و در نهایت با مقایسه سئو و تبلیغات گوگل متوجه خواهیم شد که کدام برای رشد کسب و کار ما ضروری است.

چرا سئو مهم است ؟

چرا سئو مهم است ؟ چه اهمیتی دارد تا تلاش های زیادی را در جهت رضایت گوگل انجام دهیم و به صفحات اول برسیم ؟؟با مشاهده آموزش رایگان طراحی سایت میتوانید سایت خودرا راه اندازی کنید و بعد از آن اقدام به سئو کنید چون باید زمینه را برای اینکه کاربران شما را پیدا کنند و از خدمات شما استفاده کنند فراهم کنید ، نکاتی که نشان میدهد سئو برای کسب و کار ما اهمیت زیادی دارد ؟

 • برند سازی برای کسب و کار شما
 • اعتماد سازی و در یاد ماندن کاربران (اعتبار بالا از نگاه کاربران)
 • افزایش مشتریانی که بطور ثابت از شما خرید میکنند
 • افزایش درآمد بطور شگفت انگیز در زمان کوتاه
 • افزایش کاربرانی که روزانه شما را میبینند (افزایش ترافیک)
 • کاهش هزینه های سنگین برای تبلیغات و بازاریابی (بهترین ابزار برای تبلیغات)
 • افزایش درآمد و بازگشت سرمایه
سئو یا تبلیغات گوگل

انواع سئو و روش های انجام آن ؟

سئو انواع مختلفی دارد و با روش های مختلفی انجام میشود مهم است که سئو را با چه روشی انجام می دهید ،بدانید که ممکن است گاهی روش هایی نتایج سریع بدهند اما کاملا مضر باشند و شما را از نتایج گوگل حذف کنند و یا حتی بر عکس ،باید در نظر داشته باشید که از هر مسیر و روشی که استفاده میکنید باید آگاهی کامل را داشته باشید.

 • کلاه سفید ( White hat ) : پیوسته و مداوم با قوانین گوگل پیش رفتن و کاملا قانونی (بلندمدت اما با دوام)
 • کلاه خاکستری ( Gray hat ) : هم راه های قانونی هم راه های غیرقانونی ( بین کلاه سفید و کلاه سیاه است )
 • کلاه سیاه ( Black hat ) : رشد ناگهانی در رتبه بندی ها با خطر حذف و دور زدن قوانین گوگل و سئوی غیر قانونی (کوتاه اما بدون دوام)

سئو مجموعه ای از اقدامات مهم است که به دسته بندی های خاصی تقسیم میشود با بررسی و آنالیز هر دسته میتوانید سئو را بهبود دهید این دسته ها اجزای داخلی و خارجی سایت را تشکیل میدهند و هسته اصلی سئو سایت هستند شما با سایت وردپرسی که از نظر سئو بهبود یافته تر از سایر سیستم های تولید محتوا است که میتوانید براحتی اقدام به سئو سایت در هر قسمت کنید:

 • ( Technical-Seo ) سئو تکنیکال : بهبود مسائل فنی و زیربنای سایت
 • ( On-Page-Seo ) سئو داخلی : بهبود مسائل داخلی سایت
 • ( Off-Page-Seo ) سئو خارجی : بهبود مسائل خارجی سایت

روش های بهبود سئو سایت

همانطور که گفتیم سئو را با روش های فنی،داخلی و خارجی بهبود میدهیم که هر کدام از آن ها از راه های مختلفی رخ میدهد با بهبود قسمت های مختلف سایت در جهت بهتر کردن سئو سایت قدم بر میدارید و به صفحات نتایج نزدیک تر میشود ،در این قسمت شما را با بخشی از این اقدامات که نسبت به سایر روش ها اهمیت بیشتری دارند آشنا میکنیم و در مقاله سئو چیست میتوانید موارد بیشتر و کامل تر را مطالعه کنید و با انجام این نکات به صفحه اول نتایج گوگل برسید :

1-انتخاب هاست مناسب

شاید دغدغه بسیاری از کاربران یا کسانی که به تازگی وارد عرصه وب شده اند تهیه یک هاست مناسب و با کیفیت در تمام زمینه ها باشد و بتوانند با خیال راحت به شرکت هاستینگ اعتماد کنند و میزبانی وب خوبی را تجربه کنند تا بتوانند نتایج بهتری را در سئو سایت کسب کنند زیرا که انتخاب یک هاست مناسب تاثیر مستقیم بر سئو سایت شما دارد؛ ویژگی های یک هاست مناسب را بخوانیم :

 • حداقل برای طراحی یک وب سایت پویا و خوب ۵۱۲ مگابایت فضا
 • قابل اجرا بر روی وب سرور های آپاچی و Nginx (یا هر وب سرور دیگری که از PHP و MySQL پشتیبانی می کند)
 • بانک اطلاعاتی MySQL 5.5 یا بالاتر
 • PHP 5.2.4 یا بالاتر
 • پهنای باند بالا
 • پشتیبانی مناسب شرکت
 • آپتایم بودن هاست
 • امنیت بالای هاست
 • سرعت پردازش بالا
 • اعتبار بالای هاست
 • دارای گواهینامه SSL
 • و…
2-افزایش سرعت سایت

با افزایش سرعت سایت تجربه و حس کاربری رضایت پسند به کاربران میدهد در نتیجه رتبه سئو خود را ارتقا میدهید در واقع کاربر اگر وارد صفحه ای از سایت شما شود که خیلی دیر لود شود از آن خارج خواهد شد، که اگر کاربر این کار را انجام دهد تاثیر منفی بر سئو سایت شما خواهد گذاشت، عواملی که در افزایش سرعت سایت تاثیر دارند :

 • انتخاب هاست و دامنه مناسب
 • انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب مانند وردپرس
 • فعال‌سازی کش مرورگر
 • فعال‌ کردن Gzip در وردپرس
 • حذف افزونه‌های غیر ضروری
 • فشرده‌سازی فایل های JavaScript و CSS
 • کاهش حجم عکس و بهینه سازی تصاویر
 • بهینه‌سازی قالب
 • استفاده ازCDN
 • بهینه‌سازی دیتابیس
 • مدیریت پیش نویس ها ( حجم زیادی از پیش نویس ها را در پنل خود ایجاد نکنید )
 • کاهش تعداد ریدایرکت های سایت
 • بهینه نسخه موبایلی وب سایت
 • سرویس دهنده های ویدئویی را جایگزین فضای هاست خود کنید
 • و…
3-افزایش امنیت سایت

اگر کسب و کاری را آغاز کنید و قدرت لازم برای افزایش امنیت آن را نداشته باشید ادامه دادن آن کسب و کار بی فایده خواهد بود چون هکر های زیادی به راحتی به اطلاعات شما دسترسی خواهند داشت و با قرار دادن کد های مخرب و دسترسی به اطلاعات کاربران شما باعث ایجاد اختلال در سایت شما خواهند شد پس مهم ترین اصل شروع یک کسب و کار تامین امنیت آن از سمت شماست تا از نفوذ هکر ها جلوگیری کنید زیرا که یکی از عواملی که باعث میشود کاربران خود را از دست دهید در دسترس نبودن سایت شماست پس برای افزایش امنیت که تاثیر مستقیم بر سئو دارد تلاش کنید.

4-ریسپانسیو بودن صفحات

به این معنا که سایت شما در هر دستگاهی تمامی المان ها را به درستی نمایش میدهد و با تغییر سایز دستگاه نمایش دهنده قسمت های مختلف سایت بهم نمیریزد،در واقع ریسپانسیو بودن سایت ویژگی است که باعث می‌شود صفحات وب در انواع دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحه نمایش به خوبی ارائه شوند، این ویژگی مهم است زیرا که امروزه کاربران زیادی از طریق تلفن های همراه و تبلت ها و سایر دستگاه ها از سایت شما دیدن میکنند که باید اجزای سایت به درستی نمایش داده شود در غیر این صورت شما کاربران خود را در این دستگاه ها از دست میدهید که برای سئو سایت خیلی مضر است.

5-تولید محتوای با کیفیت

برای رسیدن به صفحات اولیه در زمانی کوتاه تر شما همیشه نیازمند محتوای قدرتمند خواهید بود، برای آنکه قدرت محتوا و تاثیر آن بر سئو را درک کنید یک مثال ساده میزنم، اگر از قالب پیشفرض و ساده وردپرس استفاده کنید بدون هیچ طراحی و زیبایی اما محتوای عالی و بروز در سایت قرار دهید سئو سایت شما بسیار خوب میباشد،خب پس بنابراین باید بدنبال محتوا سازی برای سایت خود باشید بخصوص در زبان فارسی که با وجود رقبای زیاد و محتواهای کامل هنوز هم میتوانید با یک مقاله به درآمد برسید؛ پس قبل از انکه دیر شود مقاله نوشتن را آغاز کنید!!

6-انتخاب کلمه کلیدی مناسب

کلمه کلیدی برای جذب و ورود کاربران از طریق جستجو با کلمات در گوگل است و شما میتوانید از این طریق ورودی و ترافیک دریافت کنید،مهم ترین نکته در سئو که باید برای همه صفحات بهینه کنید ( نه فقط در صفحه اول ) همین کلمات کلیدی مهم کسب و کار شماست. بنابراین ابتدا تمام کلمات کلیدی کسب و کار خود را بیابید و سپس بهترین و پر جستجو ترین آن را برای سایت خود قرار دهید تا کاربران با جستجوی آن در صفحه اول نتایج گوگل شما را بیابند.

7-لینک سازی مناسب در سایت

برای آنکه بین قسمت های مختلف سایت و مطالب ارتباط برقرار کنید و آن هارا به گوگل معرفی کنید لازم است که مطالب مرتبط را در کلمات خاص به یکدیگر لینک دهید تا ماندگاری کاربران را در سایت افزایش دهید و سبب بهبود سئو سایت خود شوید ایجاد ساختاری منظم از لینک بین تمامی صفحات سایت امری ضروری است که باعث رشد سریعتر در رتبه بندی های گوگل خواهد شد

سئو یا تبلیغات گوگل

A : مزایای سئو سایت

در این قسمت شما را با مزایای سئو سایت آشنا میکنیم و در ادامه به بررسی معایب سئو نسبت به تبلیغات گوگل میپردازیم یکی از مهم ترین ویژگی های خوب سئو این است که نتایج آن دائمی است و موقتی نمیباشد درست است که شما زمان زیادی را باید صرف سئو کنید اما در نهایت نتایج شما دائمی خواهد بود همچنین سئو یک بازاریابی رایگان است و انجام آن اهمیت زیادی دارد که در کنسول گوگل میتوانید آمار های گوگل را بررسی کنید و سئو را بهبود دهید در ادامه موارد بیشتری با هم میخوانیم :

1-سئو رایگان است

سئو فرایندی کاملا رایگان است و تنها هزینه ای که دارد زمان است شما با انجام عملیاتی در داخل و خارج سایت بصورت رایگان میتوانید سئو را پیش ببرید و بهبود دهید تا در نهایت به صفحات نتایج برسید و افزایش ترافیک و درآمد داشته باشید.

2-سئو سازگار با ریسپانسیو

از آنجایی که امروزه کاربران زیادی از طریق اینترنت تمام فعالیت های خود را انجام میدهند و از دستگاه های متفاوتی استفاده میکنند لازم است که با وارد شدن به هر سایتی تمام قسمت های سایت و اندازه متن ها و جایگذاری المان ها را بدرستی مشاهده کنند تا از سایت شما با نارضایتی خارج نشوند،سئو با ریسپانسیو صفحات سازگاری دارد و به سادگی بهینه میشود.

3-افزایش مشتریان با سئو

وقتی با تولید محتوا و هر روش دیگری در کلمات کلیدی متفاوت به صفحه اول گوگل میرسید ترافیک سایت خود را افزایش میدهید و بدنبال آن فروش ،اما چرا سئو باعث میشود نرخ تبدیل شما نیز افزایش یابد ؟ کاربران بعد جستجوی کلمات و یافتن شما وارد سایت شما میشوند و اگر مطالب و محصولات مفیدی ارائه داده باشید ماندگار میشوند و در نهایت تبدیل به مشتری میشوند؛زیرا که آن ها شما را با بازاریابی نیافته اند (منظور این نیست که با تبلیغات نرخ تبدیل ندارید ،فقط نسبت به سئو نرخ تبدیل کمتری خواهید داشت.) و خودشان با جستجو پیدا کرده اند پس اعتماد بیشتری هم به شما دارند بنابراین با سئو نرخ تبدیل کاربران و ماندگاری آن ها در سایت و ترافیک افزایش میابد و که هر سه اصل های مهم سئو در گوگل است و به بهبود سئو سایت شما کمک بسیاری میکند،در نهایت مهم ترین نتیجه ای که افزایش ترافیک سایت دارد افزایش درآمد است.

3-افزایش اعتبار با سئو

اگر در کلمات زیادی در صفحات نتایج گوگل باشید و کاربران زیادی از این طریق شما را پیدا کنند اعتبار کسب خواهید کرد زیرا که کاربرانی که با جستجو یک سایت را پیدا کنند هرگز فراموشش نخواهند کرد،جذب کاربران از سئو نتایجش با جذب کاربران از طریق بازاریابی کاملا متفاوت است زیرا که با جستجوی کلمات هر بار که با یک برند روبرو شوند، شما برند سازی در ذهن مخاطب را انجام داده اید.

سئو یا تبلیغات گوگل

B : معایب سئو سایت

سئو در مقابل مزایایی که دارد معایبی هم دارد که به بررسی آن ها میپردازیم یکی از مهم ترین معایبی که سئو نسبت به تبلیغات گوگل دارد این است که زمان نتیجه گیری در آن خیلی طولانی است بستگی به کلمه کلیدی که روی آن تمرکز دارید ممکن از 3 ماه تا 1 سال هم زمان ببرد به نتیجه مطلوب برسید که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

1-دیر رسیدن به نتیجه در سئو

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث میشود صاحبان کسب و کارهای نوپا به تبلیغات گوگل رو بیاورند این است که سئو فرایندی طولانی مدت است که زمان زیادی میبرد تا به نتیجه برسد این زمان متغیر است و در کلمات مخلتلف کاملا متفاوت است پس اگر کسب و کار نوپایی دارید و به فکر رشد سریع آن هستید تبلیغات گوگل بیشتر میتواند در این امر به شما کمک کند.

2-سئو فرایندی سخت است

انجام مراحل سئو بسیار سخت است بویژه اگر کلمات کلیدی شما کلماتی با سختی بالا باشد و اگر در حوزه کاری خود رقیبانی قدر دارید کار سخت تر هم خواهد شد علاوه بر آن فعالیت سئو باید دائمی و مستمر باشد تا به نتیجه برسد و گاهی هم با وجود فعالیت زیاد و مستمری که دارید با اشتباهی کوچک از نتایج گوگل حذف میشوید زیرا که باید تمام قوانین گوگل را رعایت کنید در غیر این صورت پنالتی خواهید شد.

3-هزینه برای تیم متخصص سئو

با گذر زمان و گسترش کسب و کار خود نیاز به یک متخصص سئو خواهید داشت،خود سئو فرایندی رایگان است اما باید خودتان یک متخصص حرفه ای سئو باشید تا همه موارد کاملا رایگان باشد در غیر این صورت به یک متخصص سئو و مشاور سئو نیاز دارید تا اشکالات را برطرف کند و با قوانین جدید سئو آشنا باشد.

4-الگوریتم ها مدام تغییر میکنند

الگوریتم ها نمایندگان قانونی گوگل هستند که هر کدام وظایفی دارند و بر سایت شما مانند یک خزنده نظارت میکنند اگر طبق قوانین الگوریتم های عمل نکنید و پیش نروید بزودی از نتایج خارج میشوید ،مشکلی که وجود دارد این الگوریتم ها و قوانین آن ها مدام آپدیت میشوند و شما نیز باید با بروزرسانی الگوریتم ها مواردی که قبلا بهینه کرده اید طبق آپدیت های جدید تغییر دهید،که موضوع کمی دردسر ساز است !!

تبلیغات گوگل چطور عمل میکند ؟

تبلیغات در گوگل چیست ؟ گوگل ادوردز به این صورت است که شما با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک در صفحه نتایج در خطوط اولیه نشان داده میشوید،اینکه در خط اول باشید یا دوم و یا سوم و حتی آخر بستگی به سئو آن صفحه فرود دارد از همین موضوع متوجه خواهیم شد سئو و تبلیغات گوگل به هم وابسته اند! همچنین تبلیغات گوگل به این صورت است که بر عکس تفکر اشتباهی که وجود دارد اصلا به رتبه سایت کمک نخواهد کرد و موضوعی که تاثیر مستقیم بر رتبه دارد سئو سایت است؛ تبلیغات گوگل فقط در بازه هایی که نیاز دارید بخاطر کمپین ها در خط اول نتایج باشید مورد استفاده قرار میگیرد که کاملا موقتی است و این بازه زمانی بستگی به هزینه ایست که پرداخت میکنید البته میزان رقابت و سختی کلمات نیز میتواند تاثیر در کاهش و افزایش قیمت ها داشته باشد که بسته به نیاز خود پرداخت و استفاده میکنید.

پس با پرداخت هزینه ترافیک سایت شما افزایش میابد و در صفحه نماش در کنار لینک شما حروف AD قرار میگیرد و به کاربران میگوید که علت بالا بودن لینک شما در نتایج تبلیغ است! این موارد هم میتواند مفید و هم مضر باشد از این لحاظ که کاربران به سایت هایی که خودشان بدون تبلیغ پیدا کنند بیشتر اعتماد میکنند ، با همه این نکات باز هم سئو به تنهایی قدرت کمتری در بازاریابی و برندینگ شما دارد و نیازمند همراهیِ تبلیغات گوگل است ( البته در این بین سئو فرایندی مهم تر است ! )

گوگل ادوردز

A : مزایای تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز

ابتدا در این قسمت شما را با مزایا و معایب تبلیغات گوگل آشنا میکنیم ،از مهم ترین مزایا استفاده از گوگل ادوردز سرعت رسیدن به نتیجه است به صورتی که شما با تبلیغات بلافاصله به نتیجه میرسید و افزایش ترافیک خواهید داشت در حالی که با سئو زمان زیادی را صرف میکنید تا به نتیجه برسید ولی از معایب این موضوع این است که سئو دائمی و تبلیغات موقتی است همچنین شما میتوانید با تبلیغات گوگل موقعیت جغرافیایی برای انتشار تبلیغ خود تعیین کنید و یا حتی بخواهید تبلیغ در موبایل باشد و یا لپتاپ و شاید هم هر دو و تعیین کنید ترافیک ورودی سایت شما در کدام کلمه کلیدی باشد ، در ادامه بیشتر با مزایا و معایب Google Ads آشنا میشویم.

1-جایگاه تبلیغ شما در گوگل

با تبلیغ گوگل شما در خط یک ( بالاترین لینک )  نتایج قرار میگیرید و حجم زیادی از کاربران را وارد سایت میکنید که در کلمه کلیدی مورد نظرتان شما را پیدا کرده اند این تبلیغات بصورت عبارت AD در کنار لینک شما نشان دار میشود اما قرار گرفتن سایت شما در خط یک همیشه به همین سادگی نیست و لازم است در مزایده با رقیبانتان پیروز شوید و یا تبلیغی با کیفیت بهتر تهیه کنید و حتی کیفیت سایت شما نیز در اینکه چایگاه تبلیغ شما کجا باشد هم تاثیر دارد،با این حال میتوانید تعداد زیادی از افراد را با کلمه دلخواه خود وارد سایت خود کنید و محصولاتتان را بفروشید و درآمد خود را افزایش دهید.

2-مدیریت هزینه ها در تبلیغات

شما میتوانید در تبلیغات گوگل به همان اندازه که هزینه پرداخت میکنید بازدید کننده و کلیک دریافت کنید به همین دلیل است که به آن تبلیغات کلیکی (ppc) هم میگویند در صورتی که اگر در سوشال مدیا ها تبلیغ کنید امکان مدیریت هزینه ها را ندارید تعداد زیادی کاربر فیک را جذب خواهید کرد و ممکن است افرادی کمتر از هزینه پرداختی وارد پیج یا سایت شما شوند و هیچ ضمانتی بابت آن وجود ندارد اما گوگل دقیقا به ازای پرداخت شما کلیک به شما تحویل میدهد و اگر کاربرانی شما را ببینند اما کلیک نکنند از هزینه پرداختی شما چیزی کم نمیشود و در ازای کلیک ها کم خواهد شد،همچنین اگر دو کمپین هم زمان داشته باشید میتوانید با لغو یکی از آن ها هزینه ها را روی کمپین دیگری سرمایه گذاری کنید که تاثیر بیشتری در ترافیک ورودی شما داشته است.

3-سرعت بالا در نتیجه گیری

یکی از بهترین مزایای استفاده از گوگل ادوردز این است که بلافاصله ترافیک سایت شما افزایش میابد این در حالی است که با سئو این فرایند بازه زمانی زیادی طی میشود اگر شما محصول جدیدی ارائه داده اید ( این محصول میتواند فیزیکی و دانلودی باشد ) و نیاز دارید تا بازاریابی آن را انجام دهید و سریعا به فروش برسید لازم است کمپین های تبلیغاتی را اجرا کنید دقت کنید که کمپین شما باید هدفمند باشد تا نتیجه بخش باشد پس تبلیغ گوگل را برای افزایش ترافیک و فروش موقت میتوانید استفاده کنید و اصلا برای بهبود رتبه سایت مورد استفاده قرار نمیگیرد زیرا که تاثیری در آن ندارد و این موضوع با سئو امکان پذیر است.

4-میتوانید از تست A/B استفاده کنید

تست A/B تستی است که شما میتوانید در تمامی قسمت های کسب و کار خود استفاده کنید و شاید حتی در زندگی روزمره خودتان نیز در مواردی از آن استفاده کرده اید. تست A/B به این معنا است که برای هر کاری دو حالت را در نظر بگیرید و بعد نتیجه هر کدام را بررسی کنید و در نهایت هر نتیجه ای که بهتر بود با همان روش به مسیر ادامه دهید،تست A/B در سئو امنیت سرعت سایت و حتی تبلیغات گوگل استفاده میشود.

برای مثال اگر بخواهیم از این تست در سئو استفاده کنیم دو مطلب سئو شده مینویسیم یک از مطالب را با ویدیو آموزشی منتشر میکنیم و دیگری را بدون ویدیو در نهایت میزان باز خورد هار ا بررسی میکنیم هر حالتی که برای سایت ما ترافیک بهتری داشت را از این پس تکرار میکنیم و ادامه میدهیم،برای تبلیغات گوگل هم تست A/B کمک بسیاری میکند تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان بگیرید و طی این مسیر با آنالیز رفتار کاربرانتان آن هارا بیشتر میشناسید، اینکه مخاطبان هدف خود را بشناسید و از علایق آن ها اطلاع داشته باشید کمک بسیاری میکند در تولید محتوای هدفمند تر!

حال برمیگردیم به تبلیغات گوگل؛چطور از تست A/B برای آن استفاده کنیم ؟ بطور مثال دو صفحه فرود با محتوایی متفاوت و عناوینی متفاوت را برای تبلیغات در نظر بگیرید هر کدام که نتیجه بهتری داشت ویژگی هایی دارد که باید آن هارا برای تبلیغات خود در نظر بگیرید،به همین راحتی! در گوگل ادوردز این امکان را دارید که دو صفحه متفاوت را به تعدادی خاص از مخاطبان نشان دهید و هر کدام نتیجه بهتر داشت تبلیغات را ادامه دهید و تمرکز را روی همان روش بگذارید این عملکرد برعکس سئو در تبلیغات گوگل با سرعت بالایی به سرانجام میرسد و سبب صرفه جویی در هزینه ها نیز میشود زیرا که میتوانید کمپین غیر موثر را غیر فعال کنید و هزینه آن را صرف روش تاثیر گذاری کنید که با تست A/B  متوجه آن شده اید.

5-تبلیغات برای مخاطبین هدف

کلید موفقیت در تبلیغات این است که مخاطبین هدف خود را جذب کنید نه کاربرانی که مورد هدف شما نیستند و مطالب شما جزو علایق آن ها نیست گوگل ادوردز این امکان را به شما میدهد که مخاطبین هدف خود را تعیین کنید و مشخص کنید که تبلیغات شما را چه کسانی مشاهده کنند افرادی که یک کلمه خاص را جستجو میکنند ؟ یا افرادی که در یک گروه سنی خاص قرار دارند و یا یک موقعیت محلی و جغرافیایی خاص دارند؟ به مخاطبانی که از موبایل جستجو میکنند نشان داده شوید و یا به افرادی با جنسیت خاص؟ میتوانید به دلخواه تعیین کنید به کدام جامعه نمایش داده شوید که از مزیت های مهم تبلیغات در گوگل است و روند تبلیغات شما را هدفمند تر پیش خواهد برد.

6-سرعت بالا در راه اندازی گوگل ادوردز

از آنجایی که تبلیغات منبع کسب درآمد گوگل است راه را برای کاربران خود جهت راه اندازی تبلیغات آسان کرده،آسان بودن و راحتی تجربه کاربری رمز موفقیت کسب و کار هایی است که درآمد بالایی دارند،شما با راحت کردن مسیر خرید فقط فروش محصولات سایت خود را افزایش داده اید گوگل هم به همین صورت است شما براحتی میتوانید سریع با start تبلیغات گوگل خود را از سوی گوگل آغاز کنید.

7-ایجاد کمپین های متنوع

گوگل این امکان را به شما میدهد که در حالت های مختلفی کمپین های تبلیغاتی خود را ایجاد کنید بعضی از این حالت ها در ایران کاربردی ندارد اما در توضیح کوتاهی به معرفی آن ها میپردازیم :

 • Search campaigns : تبلیغات شما در نتایج گوگل بعد جستجوی کلمه کلیدی خاص نشان داده میشود.
 • Display campaigns : تبلیغات شما در سایت های طرف قرار داد گوگل نشان داده میشود.
 • Video campaigns : تبلیغات شما بصورت ویدیویی در یوتیوب و سایر بستر های ویدیویی نمایش داده میشود.
 • Shopping campaigns : تبلیغات شما بصورت محصول در سایت های فروشگاهی نمایش داده میشود.
 • App campaigns : اپلیکیشن شما در یوتیوب و گوگل پلی نمایش داده میشود.
 • Local campaigns : تبلیغات شما در گوگل مپ و یوتیوب و در موقعیت جغرافیایی دلخواهتان نمایش داده میشود.
تبلیغات گوگل

B : معایب تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز

تبلیغات گوگل علاوه بر مزایایی که دارد معایبی هم دارد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم قوانینی که به اجبار باید بپذیریم و انجام دهیم تا بتوانیم از این سرویس استفاده لازم را ببریم پس بهتر است با نکات منفی گوگل ادوردز که در مقابل نکات مثبت سئو قرار دارد آشنا شویم.

1-هزینه بالای تبلیغات

تبلیغات در گوگل رایگان نیست و هزینه های بالایی میتواند داشته باشد ، به این دلیل که هزینه تبلیغات در گوگل به صورت دلاری محاسبه میشود و میتواند برای ما که در ایران هستیم هزینه ها بالا باشد ، در این فرایند شما در ازای هر کلیک مبلغی از حسابتان کسر میشود درست است که قبل تر از مزایای آن گفتیم (در قسمت مزایای تبلیغات با گوگل گفتیم که صرفه جویی در هزینه ها انجام میشود ؛ زیرا که شما به ازای هر کلیک کاربر دریافت میکنید و مانند فضاهای تبلیغاتی دیگر مثل سوشال مدیا ها امکان جذب کاربران فیک وجود ندارد ) اما در کل نسبت به سئو که هزینه ای پرداخت نمیکنید و رایگان است روشی هزینه بر است و از این لحاظ یک ایراد است.

علاوه بر آن در اوایل مسیر درست است که خودتان میتوانید امور مربوط به کمپین ها و استراتژی تبلیغات را بدست بگیرید اما با گذشت زمان و گسترش کسب و کارتان و پیچیدگی فرایند ها نیاز به متخصصی دارید که این خود هزینه بر است،در ادامه خواهیم گفت که تحریم ها چه محدودیت هایی برای ایرانیان در خرید اکانت تبلیغات گوگل  ایجاد میکند که بدنبال آن نیازمند شرکت های واسطه هستیم و این خود باز هزینه بر هست!گوگل ادز در ایران مشکل ساز است اما با همین شرکت های واسطه میتوان کار را پیش برد.

2-دسترسی محدود در ایران

با وجود تحریم ها دسترسی به گوگل ادز ، راه اندازی کمپین ها (که در حالت معمول بسیار آسان است ) ،مدیریت کیف پول و استفاده از انواع کمپین ها و امکانات تبلیغات گوگل بسیار سخت است همچنین شما با دامنه ir. نمیتوانید تبلیغات گوگل را انجام دهید و حتما باید دامنه ای به غیر از آن را داشته باشید، البته شرکت هایی در ایران هستندکه به عنوان واسطه عمل کرده و مدیریت این امور و کمپین های تبلیغاتی شما را بر عهده میگیرند و مسیر را برای شما هموار میکنند اما این موضوع نیز خودش هزینه بر است و متاسفانه این یکی از مشکلاتی است که ما ایرانی ها داریم !!

3-عدم اعتماد کاربران به محتوای تبلیغی

درست است که تبلیغات میتواند برای شما ترافیک و در نهایت افزایش فروش را بهمراه داشته باشد و نتیجه ای جز این نخواهید داشت ؛ اما واقعیتی که وجود دارد، شما اکثر کاربران خود را فقط از آن جهت که لینک شما با واژه AD نشان دار شده و میدانند که تبلیغ است از دست میدهید زیرا کاربران سایت هایی که خودشان پیدا میکنند را به یاد میسپارند و فراموش نمیکنند و از خدمات آن ها بیشتر استفاده میکنند و در زمان خرید اعتماد بیشتری نسبت به سایتی دارند که از طریق تبلیغات آن را یافته اند،پس این موضوع میتواند یک ایراد باشد !

4-تبلیغات شما کپی میشود!

رقبای شما در زمان اجرای کمپین تبلیغاتی که در کلمات مختلف بصورت مزایده انجام میشود متن و عنوان شما را کپی میکنند و با پرداخت هزینه بیشتر و سئوی بهتر و کمپین با کیفیت تر جایگاه شما را میگیرند!

5-موقتی بودن نتایج

یکی از مهم ترین معایب تبلیغات در گوگل که درست بر عکس سئو است نتایج در تبلیغات کاملا موقتی است زیرا درست بعد از اتمام کمپین ها و به پایان رسیدن هزینه های جاری در کیف پول ،شما از نتایج حذف میشوید در حالی که در سئو نتایج را میتوانید دائمی کنید ؛درست است که سئو زمان بر است اما نتایجی که از آن دریافت میکنید مفید و دائمی است در ادامه به بررسی تفاوت سئو و ادوردز میپردازیم.

تفاوت سئو و تبلیغات گوگل

سئو یا تبلیغات گوگل ،کدام را انتخاب کنیم ؟

در این مطلب با دو تعریف مهم سئو و تبلیغات گوگل آشنا شدیم سئو به مجموعه فرایند هایی گفته میشود که با انجام آن میتوانیم سایت را برای نمایش داده شدن در موتورهای جستجو بهینه کنیم و از این طریق موجب پیشرفت و برند سازی خود شویم، گوگل ادوردز و یا تبلیغات گوگل هم تبلیغات گوگل است که به ازای پرداخت هزینه هر کلیک ترافیک را در سایت افزایش میدهیم و بدنبال آن فروش،و بعد مزایا و معایب هرکدام را بررسی کردیم،در ادامه به این سوال که کدام بهتر است؟سئو یا گوگل ادز پاسخ خواهیم داد.

حال زمان آن رسیده که در یک جمع بندی از خود بپرسیم سئو بهتر است یا تبلیغات گوگل و یا شاید بهتر است سوال را تغییر دهیم و بگوییم کدام یک برای شما و کسب و کارتان و شرایط شما بهتر است ؟ با توجه به مزایا و معایب هر دو میتوان گفت یا باید از هر دو استفاده کنید یا از هیچکدام ! سئو و تبلیغات گوگل در کنار هم تاثیر بیشتری را در کسب و کار شما ایجاد میکنند اگر در اوایل کار هستید تبلیغات گوگل برای شما ضروری است اما اگر بودجه کافی ندارید لازم است سئو را پیش ببرید اما این به آن معنا نیست که اگر شما از تبلیغات گوگل استفاده کنید باید سئو را رها کنید؛هرگز!

شما باید دائما بهینه سازی موتور های جستجو را انجام دهید و زمانی که بودجه لازم برای تبلیغات را دارید درزمان هایی درست تبلیغات خود را اجرا کنید و نباید فقط متکی به یکی از این دو مورد باشید ،از آنجایی که لینک های تبلیغات گوگل ادز بک لینک به حساب نمی آیند و NO FOLLOW هستند نباید فکر کنیم که تاثیری در رتبه و سئو سایت دارند زیرا که الگوریتم های گوگل آن ها را بررسی نمیکنند ( شما با این شرایط از آپدیت های مداوم الگوریتم ها نیز در امان هستید) پس رتبه سایت را فقط سئو است که بهبود میدهد نه تبلیغات گوگل!

شما با تبلیغات در زمان های مناسب میتوانید مخاطبان هدف خود را جذب کنید و ترافیک سایت و فروش خود را افزایش دهید،بنابراین در نهایت پیشنهاذ ما این است که از هر دو بصورت هم زمان استفاده کنید (سئو را پیش ببرید و کمپین های ماهانه داشته باشید) تا نتایج بیشتری را شاهد باشید.

سئو یا تبلیغات گوگل
جمع بندی

قبل تر در جدولی به مقایسه سئو و تبلیغات گوگل پرداختیم ، نکته مهمی که وجود دارد این است که باید ببینید در چه شرایطی قرار دارید یعنی اگر بودجه کافی را دارید پس تبلیغات را شروع کنید و اگر ندارید بهتر است از سئو کمک بگیرید نتیجه هر دو یکی است هر دو در جهت رسیدن به ترافیک و فروش تلاش میکنند سئو دیر تر شما را به نتیجه میرساند و گوگل ادز زودتر، سئو ماندگار تر است و تبلیغات گوگل موقتی، باید ترکیبی از مزایای هر دو را در کنار هم قرار دهید تا معایبشان کمتر تاثیر بگذارند اگر بودجه کافی دارید بصورت هدفمند با کمپین های ماهانه و تبلیغات در گوگل فروش خود را برای بازه ای که خودتان تعیین میکنید انجام دهید اگر هم ندارید با تلاش مستمر و مداوم از طریق سئو بصورت رایگان خود را به صفحه ابتدایی نتایج برسانید و بهتر است که هم سئو و هم تبلیغات را در کنار هم پیش ببرید،امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود 🙂

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
درآمد از وردپرس و طراحی سایت

درآمد از وردپرس و طراحی سایت چقدر هست ؟

در این ویدیو با شما در مورد میزان درآمد یک وردپرس کار و طراح سایت صحبت میکنیم تا بدانید درآمد در ایران و حتی درآمد دلاری یک طراح چقدر میتواند باشد.

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
با ما گفتگو کنید ...
×

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .