۱۰ راه تولید محتوای جذاب و خواندنی

بدون دیدگاه
محتوای جذاب

خلاصه مطلب

محتوای جذاب و ۱۰ راه ساده رسیدن به آن را در این مقاله بخوانید. برای افزایش بازدید ها و افزایش فروش محصولات به ترفند های ساده ای نیاز خواهید داشت.
محتوای جذاب

خلاصه مطلب

محتوای جذاب و ۱۰ راه ساده رسیدن به آن را در این مقاله بخوانید. برای افزایش بازدید ها و افزایش فروش محصولات به ترفند های ساده ای نیاز خواهید داشت.

محتوای جذاب امری ضروری در محتوا نویسی ، شما برای ایجاد یک محتوای جذاب علاوه بر رعایت اصول که مطلب شما را سئو کند و به صفحات اول برساند باید دارای جذابیت های خوانایی برای کاربران شما نیز باشد.

محتوای جذاب

میدانید هر متنی برای آنکه کاملا خوانده شود و هر محصولی که فروخته شود فقط برای آن به خلاقیت نیاز نداریم بلکه جذابیت شرط اصلی است.
اگر از اینکه که مطلب شما بازدید کننده ای نداشته و در شبکه های اجتماعی مانند ویروسی پخش نشده و یا به عبارتی اصلا جذاب نبوده ناراحت هستید نگران نباشد زیرا که ما در این مقاله 10 روش آسان و کاربردی را که متن شما را جذاب خواهد کرد و همچنین احساسات را در خواننده ایجاد میکند خواهیم آموخت.هدف اصلی و مشترک در این چند روش برانگیختگی احساسات خواننده است.


آیا شما از اهمیت تولید محتوا برای سئو ی سایت آگاهی دارید ؟ میدانید تنها با تولید محتوا در گوگل میتوانید به صفحات اول  برسید ؟ مقاله پیشنهادی ما را مطالعه کنید

1-داستانی با نقاط قوت بالا

طبق استاندارد های جهانی بهترین نویسندگان دنیا، سخنرانی را که بصورت داستان باشد جذابیت شنیداری بیشتری هم خواهد داشت هم چنین متنی که بصورت داستان آهسته و آرام که موضوع را دنبال میکند و به نقاط قوت و حساس خود میرسد میباشد.

از این ترفند برای مقالات و معرفی محصولات خود استفاده کنید آرام پیش روید و درست جایی که باید نکته را اشاره کنید در محتوای جذاب بصورت ضربه ای اشاره کنید.به این روش داستان گویی ضربه ای گفته میشود.

مانند متن سخنرانی مارتین لوتر کینگ در سال 1963 با عنوان “من رؤیایی دارم”این سخنرانی طبق نظرسنجی از متخصصین فصاحت کلام در سال 1999، عنوان بهترین سخنرانی قرن بیستم را در آمریکا به دست آورد. مهم‌تر از همه، این سخنرانی الهام‌بخش جمعیت عظیمی بود که در واشنگتن راهپیمایی کردند که به موجب آن، دولت کندی مجبور شد قوانین حقوق مدنی را به مجلس ببرد.براحتی با رساندن داستان به اوج احساسات مخاطب را پر رنگ کنید

محتوای جذاب
محتوای جذاب

2-ایجاد هم حسّی و ( مای مشترک )

هر کدام از ما متعلق به گروه خاص در جامعه هستیم برای مثال پزشکان معلمین تیم بستکبال و … هر چیزی که ما را به گروه اجتماعی خاص خودمان وصل کند باعث بر انگیخته شدن احساسات خواهد شد طوری که ما حس میکنیم که عضوی از این گروهیم و نسبت به خواندن متن احساس مسوولیت داریم برای مثال عضو دانشجویان جامعه هستم و متنی که در آن دانشجویان را فرا میخواند مرا جذب خواهد کرد.

پس هوشمندانه هر متنی که انتخاب میکنید باید در آن یک مای مشترک و هم حسی برای مخاطبان خود ایجاد کنید و وفاداری دائمی از سوی این افراد برای خود دریافت کنید.

محتوای جذاب با هم حسی ایجاد میشود :

_ایجاد هدف مشترک برای گروهی خاص در متن

_بیان شباهت های گروهی بین افراد با جایگاه خاص

_ایجاد هویت مشترک

_برجسته کردن نیاز های مشترک

گاهی اوقات نیز می‌توانید از استراتژی «ما بودن» برای الهام بخشیدن به دیگران برای پیوستن به گروه، در نوشته‌های‌تان استفاده کنید. مثلا حالتی را تصور کنید که شما نسبت به موضوعی اعتراض دارید، با مطرح کردن این موضوع افرادی که مثل شما معترض هستند، برای اینکه صدایشان بلندتر به گوش برسند و ببیشتر دیده شوند به گروه شما می‌پیوندد.

محتوای جذاب
محتوای جذاب

3-داستان غیر قابل باور ممنوع

اولین اصلی که در داستان خود باید رعایت کنید این است که مخاطب بین داستان و باور ها و ایمان خود تطابق ببیند و حس دوری از باور های عامی نداشته باشد یا به عبارتی ماورایی و تخیل برای مقالات جالب نخواهد بود.

احساسات فقط از واقعیت ها بر انگیخته خواهند شد.واقعیت هایی که همان اهداف و ارزش های مخاطب شماست و نزدیک به دیدگاه و انتظارات آن هاست.این موارد را میتوان با توجه با هر گروه خاصی که مخاطب شماست مشخص نمود.

نکته بعدی وضوع داستان و شفافیت آن است. اگر به زمان ارسطو برگردیم، خواهیم دید متقاعدکنندگان ماهر، قدرت روایت‌گویی دقیق را درک کردند. پس نکته این است که داستان باید آنقدر واضح باشد که آنها بتوانند نتیجه داستانی که برای‌شان اتفاق می‌افتد را ببینند. در حقیقت شما داستان را کاملا واضح می‌گویید، و به دلیل وضوح و شفافیتی که در خط روایی خود دارید، خود مخاطبان نتیجه را پیش‌بینی می‌کنند.

داستان شما باید آنقدر واضح باشد که مخاطبان خود را در مسیر انجام آن ببینند.
اما نتایج واضحی را برای گفته های خود مشخص نکنید یعنی لازم نیست که همه چیز را کامل بیان کنید و سمت و سویی برای گروه تعیین نکنید.

به مخاطبان این فرصت را بدهید که خودشان تعیین کنند شما اشتباه میکنید یا نه؟تصمیم گیری را به عهده خودشان بگذارید

افراد با پیشنهاد های شما دلایلی را میتراشند و از گفته های شما تقلید میکنند.

ریسک این مطلب بالاست اگر مطالبی مینوسید که قرار است گروه خاصی از آن پیروی کند بسیار محتاط باید بود.

4-اجباری در کار نیست

در نوشته‌هایتان، هرگز پاسخ عاطفی که به دنبال آن هستید را بیان نکنید، زیرا ممکن است یک مکانیسم دفاعی روانشناختی ایجاد کنید. مثلا خطرناک است که قبل از گفتن یک جک، آن را به عنوان خنده دار تلقی کنید و همچنین صورت خوشی ندارد که داستان‌تان را این‌گونه آغاز کنید: “چیزی که می‌خواهیم بگوییم شما را نارحت خواهد کرد”.

به بیانی دیگر، به مردم نگویید که می‌خواهید داستان‌سرایی کنید، فقط شروع کنید و آن داستان را بسازید.محتوای جذاب شما با اجبار و القا به ذهن خواننده پیش نمیرود.

محتوای جذاب
محتوای جذاب

5-با کاربران بی حوصله چه کنیم؟

بیش از ۷۹ در صد نتایج نشان میدهد که کاربران مطالب را بطور کامل نمیخوانند و اگر چیزی را که بخواهند پیدا نکنند بر میگردند. باید چه کنیم؟ چطور محتوایی جذاب بسازیم؟

آسان است باید برای مقالات خود تیتر های مشخص و جذابی ایجاد کنید زیرا که مخاطبی که وارد صفحه میشود در اولین نگات بدکبال تیتر هاییست که پشت هم آمده و توجهی به متن های هر تیتر ندارد پس حتما تیتر ها را با رنگ های متفاوت مشخص کنید و همچنین از کلمات خلاقانه و کنجکاو کننده و آنچه که به متن مربوط ایت و بر طرف کننده نیاز استفاده کنید.

6-مطالب پیچیده را چطور بیان کنیم؟

مطالب پیچیده و سخت به اندازه کافی خواندنشان سخت و وقت گیر است و مخاطب بی حوصله را پس میزند و همچنین یک مطلب طولانی پشت سر هم بدون تیتر مطلب را از آن چیزی که هست سخت تر میکند.

محتوای جذاب
محتوای جذاب

_سعی کنید هر ایده و مطلب پیچیده را به پاراگراف های که فاصله بین آن ها رعایت شده تقسیم کنید

_نکات را در تصاویر جای دهید تا خستگی را کم کند.

_مطالب را به صورت لیست درآورید.

_محتوا را تکه تکه کنید تا خواندن آن راحت تر شود.

_پاراگراف های طولانی بدون تصویر را فراموش کنید.

_لیست هابی را که مینویسید با عدد یا علامت از هم جدا کنید.

محتوای جذاب
محتوای جذاب

7-تیتر ها و عناوین جذاب

قبل از آغاز هر متن یا محتوای جذاب تیتر مناسبی که شخص را ترغیب به خواندن آن مطلب کند بنویسید.
عناوین اصلی جذاب تیتر های فرعی را نیز جذاب خواهد کرد و مطمئن باشید مخاطب آن مطلب را تا انتهای پاراگراف خواهد خواند.عناوین فرعی باید علاوه بر آن که خیره کننده باشند، آگاهی‌دهنده هم باشند.

خوانندگان وب به خوبی درست و غلط را از هم تشخیص می‌دهند، بنابراین نباید اغراق کنید، چون در غیر این صورت اعتبار خود را از دست می‌دهید. گیرایی با سهل گیری مترادف نیست.قدرت شماره گذاری تیتر ها را دست کم نگیرید با شماره گذار تاثیر زیادی بر خواندن یک مطلب خواهید گذاشت و با این کار مطلب را گیرا تر خواهید کرد.

8-عکس و رفع خستگی

آیا میدانید چشم مخاطب بدنبال عکس فیلم و یا گیف در مطالب شماست تا زنگ تفریحی برای خود ایجاد کند؟

با گذاشتن عکس های جذاب و خود ساخته به مخاطب استراحت دهید تا به آرامش ذهنی در باب مطلب شما برسد..تصاویر خواب آلودگی مطلب شما را کم میکنند!

(بهتر است که در کل خواب آلود ننویسید)

9-گردشگری در سایت

با لینک سازی مرتبط داخلی و بجا مخاطب را مشتاق به مطالب اضافه تر در همین مبحث کنید البته که باید از تیتر های جذاب و مطالب مرتبط سایت استفاده کنید.لینک‌های خارجی نیز نشان می‌دهد که شما راجع به موضوع تحقیق کرده‌اید و می‌خواهید متخصصان دیگر این حوزه را هم برجسته کنید.

از هر دوی لینک های داخلی و خارجی برای ایجاد محتوای جذاب استفاده کنید و گردش در سایت را افزایش دهید.

10-نکته امتحانی

یادتان هست که در دوران مدرسه و دانشگاه نکات امتحانی و مهم را هایلایت میکردیم تا بهتر در ذهنمان حفظ شود؟ در واقع با بلد کردن مطلب تاکیید داشتید که این نکته مهم است و در دوره ها فقط همان قسمت های مشخص را میخواندید. از این تکنیک در محتوای خود استفاده کنید با استفاده از این روش خوانندگان قادرند تا مطلب را به صورت اجمالی مرور کرده و در یک نگاه متوجه نکات مهم آن شوند.

بازرسی متن و حرف آخر

بعد از پایان نوشتن و رعایت این اصول خودتان را جای مخاطب قرار داده و متن را بخوانید ببینید چه حسی به شما دست میدهد؟ برایتان جذاب است؟؟ خسته کننده ؟ هر حس بد را در متن رفع کنید.محتوای جذاب نیاز به جادو یا ترفند خاصی ندارد فقط کافیست هر امچه که حس خوبی به شما میدهد را برای دیگران بنویسید.

هرگونه سوال و ابهام یا پیشنهادی برای این مطلب آموزشی داشتید خوشحال میشیم از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
درآمد از وردپرس و طراحی سایت

درآمد از وردپرس و طراحی سایت چقدر هست ؟

در این ویدیو با شما در مورد میزان درآمد یک وردپرس کار و طراح سایت صحبت میکنیم تا بدانید درآمد در ایران و حتی درآمد دلاری یک طراح چقدر میتواند باشد.

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
با ما گفتگو کنید ...
×

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .