آپتایم (Uptime) چیست ؟ بررسی تاثیرات آن بر سئو سایت

بدون دیدگاه
آپتایم

خلاصه مطلب

آپتایم چیست ؟ و از طریق بهینه سازی چه مواردی در سایت میتوانیم به uptime بالا برسیم تا سئوی بهتر و همچنین رتبه بالاتری در گوگل داشته باشیم
آپتایم

خلاصه مطلب

آپتایم چیست ؟ و از طریق بهینه سازی چه مواردی در سایت میتوانیم به uptime بالا برسیم تا سئوی بهتر و همچنین رتبه بالاتری در گوگل داشته باشیم

در دسترس بودن شما برای گوگل خیلی مهمه که بستگی به سایت شما و سرویس هاستینگ شما دارد که امروزه شرکت های هاستینگ زیاد و متنوعی در ایران فعالیت دارند که هر کدام خدمات خاص خود را دارند که رقابت را در میان آن ها را افزایش داده اما خب یک هاست خوب ویژگی های مشترکی دارد که هر کدام از این شرکت ها باید حتما در نظر بگیرند از جمله سیستم پشتیبانی قوی، سرعت بالا ، و فضای مناسب و مهم ترین فاکتور آپتایم و در دسترس بودن شماست که هاستینگ باید سایت شما را همیشه در دسترس کاربران نگه دارد ،که در مطلب امروز در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

آپتایم Uptime چیست ؟

به زبانی ساده آپتایم به مقدار زمان در دسترس بودن سایت و سرویس هاست گفته می شود یا به عبارتی مقدار زمانی که سایت بالا می آید، و این مقدار از دو جهت قابل بررسی است و هر کدام به اندازه دیگری اهمیت دارد و در سئو موثر میباشد( سایت و سرویس هاستینگ )

تاثیر آپتایم بر سئو سایت

اگر مقدار در دسترس نبودن شما در طول یک ماه بیش از حد مجاز باشد یا آپتایم سایت و یا آپتایم هاست شما درگیر است که باید آن را رفع کنید زیرا که در دسترس نبودن سایت شما به هر دلیلی که کاربر از آن مطلع نیست رخ دهد باعث نارضایتی کاربر و به دنبال آن باعث نارضایتی گوگل و در نهایت باعث کاهش عملکرد شما در سئو میباشد ، طبیعتا هیچ فردی تمایل ندارد که با در دسترس نبودن وب سایت مشتریان و کاربران خود را از دست بدهد زیرا که در صورتیکه وب سایت شما در دسترس نباشد، کاربران وب سایت شما را ترک کرده و به سایت رقبا هدایت می شوند که برای کسب و کار شما لطمه زننده میباشد و همچنین بصورت نا خود آگاه اعتماد کاربران را به شما کاهش میدهد.
فاکتور هایی مستقیم و غیر مستقیم در سئو موثر هستند که آپتایم یکی از عوامل غیر مستقیم است باید بدونیم که یک عامل غیر مستقیم دلیل بر این نیست که بی اهیت است بلکه آپتایم یکی از عوامل تاثیر گزار اما غیر مستقیم در سئو است که باید حتما به آن اهمیت دهید.

آپتایم
آپتایم

عوامل موثر بر آپتایم سایت

اما چطور باید این موضوع را کنترل کرد ؟ قبلا هم گفتیم که هم اعمالی که شما روی سایت انجام میدهید و هم سرویس هاست شما هر دو موثر هستند اگر در سایت تامین امنیت و توجه به مسائل فنی را به نحو صحیح انجام دهید مطمئن باشید که از جهت سایت مشکلی پیش نخواهد آمد.
اما اگر همه این موارد را با رعایت کامل انجام دهید اما سرویس میزبانی ضعیفی داشته باشید تلاش شما بی ثمر خواهد بود بنابراین باید در انتخاب هاست میزبانی دقت لازم را داشته باشید در واقع از دید گوگل در دسترس نبودن سایت نیز دقیقا مانند حالتی است که هاست در دسترس نیست. بنابراین باید خود شما نیز تمهیدات لازم را برای نگهداری و بالا بودن سایت خود بکار ببرید.
یکی از بهترین و موثرترین اقدامات در بهبود آپتایم بالا در سایت خرید هاست از شرکت های هاستینگ معتبر است که بطور کامل این شرکت های هاستیگ را بطور کامل برای شما عزیزان بررسی کردیم از جمله در بین این فاکتورها هاست باکیفیت و خوب مواردی نظیر سرعت ، پایداری ، امنیت ، سازگاری و پشتیبانی ، شبکه سرور ، سخت افزار سرور ، نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور ، وب سرور و بدافزارها و …. بسیار مهم هستند.

مقدار آپتایم باید چقدر باشد ؟

معمولا این مقدار بصورت درصد و ماهانه مشخص می شود باید بدانید که طبق قوانین سئو حداقل مقدار آپتایم ماهانه شما که مورد قبول است باید عدد 99.9 درصد باشد آپتایم صد در صد هم تاثیر مستقیمی در سئو ندارد اما باید توجه داشت هر قدر آپتایم سایت کمتر از 100 درصد باشد سایت به نسبت سایت های دیگر که آپتایم بالاتری داشته اند نفره منفی می گیرد بنابر این بررسی این مقدار در رقبای شما هم در عملکرد شما موثر است ،آپتایم 99.9 درصد یعنی حدود 45 دقیقه در دسترس نبودن سایت در طول یک ماه هم چنین استاندارد جهانی در موافقت‌نامه سطح سرویس (Service Level Agreement – SLA) آپتایم ۹۹ درصد بوده و آپتایم سرورهای خوب بین ۹۸ تا ۹۹ درصد میباشد همانطور که گفتیم در کنار هاست خوب می بایست مدیریت خوبی نیز روی سایت خود داشته باشید تا بالاترین مقدار آپتایم را برای سایت خودتان داشته باشید.

دسترس نبودن سایت شما به هر دلیلی که کاربر از آن مطلع نیست رخ دهد باعث نارضایتی کاربر و به دنبال آن باعث نارضایتی گوگل و در نهایت باعث کاهش عملکرد شما در سئو می شود

شرایط داشتن آپتایم بالا

1 _ انتخاب یک شرکت هاستینگ مناسب که به وعده های خودش عمل میکند

2 _ بالا بردن امنیت سایت در برابر هکر ها : هکر ها با حمله به سایت شما می توانند زمان در دسترس نبودن یا داون تایم ( آپ تایم در مقابل واژه داون تایم قرار دارد ) سایت شما را افزایش می دهند.اگر بتوانید وب سایت خود را از حمله های امنیتی حفظ نمایید، به سادگی می توانید زمان آپتایم سایت خود را افزایش دهید.

3_ افزایش سرعت سایت با ابزار های مناسب از جمله جی تی متریکس

4_ استفاده از خدمات مانیتورینگ وب سایت از طریق سایت ها و نرم افزار های موجود : با استفاده از سرویس جداگانه مانیتورینگ آپتایم وب سایت ، همواره بر روی چند عملکرد در وب سایت خود نظارت داشته باشید. در سایت هایی که فعالیت هایی مربوط به این سرویس دارند ثبت نام کنید و سطح نظارت خود را بر فعالیت های سایت تنظیم کنید و از برخی از نرم افزار هایی که میتوان به عنوان مانیتورینگ اپتایم سرور ها استفاده شوند میتوان به cacti ، prtg و … نام برد.

5_ کاهش زمان بارگزاری در سرور سایت : حواستان به حافظه نهان و یا همان کش سایت باشد ، حجم سایت را کم کنید ( کاهش حجم تصاویر ) ، حذف افزونه های غیر ضروری و …

یک محاسبه ساده برای بدست آوردن آپتایم

برای محاسبه نرخ آپتایم کافی است طبق فرمول زیر اعداد را جایگزین کنید ،برای محاسبه آپتایم در طول یک سال

زمان ( بر حسب ساعت ) کل کار سرویس در یکسال _ زمانی که سایت در دسترس نبوده ( به علت عدم دسترسی مربوط به تعمیر و نگهداری ، وجود نقص در سیستم ،خرابی های ناشی از بحران و حملات و…) تقسیم بر زمان کل ضربدر 100

8760 – 7 تقسیم بر 8760 ضربدر 100 مساوی 99.92

و هرچه آپتایم سرور ها بالاتر باشد زمان اختلال کمتر و سرور مدت زمان بیشتری بدون اختلال در دسترس بوده است.

برای آنکه سئوی سایت شما در مسیری درست پیش رود باید قبل از هر چیزی به کاربران خود اهمیت دهید،اهمیت به کاربران به معنای اهمیت دادن به قوانین گوگل است،با در دسترس نبودن سایت در مدت طولانی کاربران خود را به سمت رقیبان خود هدایت میکنید که این نارضایتی به معنای نارضایتی گوگل است بنابراین با مطالعه دقیق مقاله بالای راه های رسیدن به آپتایم بالا را همیشه در ذهن بسپرید.

هرگونه سوال و ابهامی را می توانید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

مغز وردپرس
انجمن وردپرس
انجمن وردپرس

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیشنهاد ویژه رایگان
درآمد از وردپرس و طراحی سایت

درآمد از وردپرس و طراحی سایت چقدر هست ؟

در این ویدیو با شما در مورد میزان درآمد یک وردپرس کار و طراح سایت صحبت میکنیم تا بدانید درآمد در ایران و حتی درآمد دلاری یک طراح چقدر میتواند باشد.

نکته : ایمیل و شماره موبایل معتبر را وارد نمایید تا لینک دانلود برای شما ارسال شود.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب

پر بازدید هفته

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق فرم زیربرای ما ارسال کنید ( برای پشتیبانی محصولات از بخش ناحیه کاربری اقدام کنید)

هیچ نظری وجود ندارد

× شما برای نظر دهی باید وارد شوید
با ما گفتگو کنید ...
×

اگر میخواهید هر روز آموزش رایگان ببینید وارد پیج اینستاگرام میلاد رنجبری شوید .